Profesjonalne Czyszczenie Monet - Czyszczenie Monet Laserem

Usługi czyszczenia monet laserem – oferta TOR CORP

Czy zdarzyło Ci się czyścić monety? Jak się okazuje czyszczenie monet nie jest rzadką czynnością i nie dotyczy jedynie numizmatyki, ale i codziennego korzystania z bilonu. Co prawda w zwyczajnym użytku, zabrudzenia można usunąć zazwyczaj wodą z mydłem lub innym łagodnym detergentem. O wiele więcej ostrożności i trudu należy włożyć w czyszczenie laserowe, monet o wartości numizmatycznej.

Jak czyścić monety?

Co do zasady czyszczenie laserowe monet należy zacząć od najładniejszego sposobu mycia monety wodą z delikatnym detergentem. Kąpiel monety to raczej płukanie niż szorowanie. Nie wiedząc z jaką dokładnie mamy do czynienia moneta oraz jakim typem zabrudzenia należy być delikatnym. Jeśli ten sposób zawiedzie należy przejść do przecierania monet acetonem lub spirytusem, polerowania szmatką. Ruchy szorowania i mycia powinny być ostrożne, aby nie naruszyć monety. Bawełniana szmatka powinna być okładem dla monety. Należy unikać pocierania i szorowania, skupić się trzeba na dociskaniu, osuszaniu. 

W zależności jakiego typu monetę czyścimy, metoda czyszczenia monet będzie inna, gdyż nie ma uniwersalnej rady jak wyczyścić monetę z nalotu lub przebarwień. Dawne srebrne monety, kolekcjonerskie monety miedziane, mosiężne czy nawet złota nie są rzadkością, a wraz z upływem czasu każda z monet wymaga czyszczenia. 

Czym czyścić monety?

Warto wiedzieć nie tylko jak czyści ale i czym czyścić. Z pewnością unikać należy szorstkich tkanin, narzędzi, ostrych, ściernych itp. Początkowo można skorzystać z delikatnej gąbki, bawełnianej ścierki, ręczników flizelinowych i celulozowych. Przy największych zabrudzeniach może okazać się potrzebny pilnik, ścierniwo. 

Jak czyścić stare monety?

Im starsza moneta, tym delikatniej należy do niej podejść. Codzienny bilon jest odporny na aktualnie stosowane detergenty, chociaż i ten można zniszczyć stosując agresywne środki chemiczne. Czyszczenie starych monet srebrnych należy do najpopularniejszych. Na rynku dostępne są specjalne pasty i środki do czyszczenia starego srebra. Problem zaśniedzenia monet ze srebra jest o tyle uciążliwy iż w wyniku upływu czasu monety zachodzą nalotem i nie da się ich przed tym procesem uchronić. 

Czym czyścić stare monety?

Czyszczenie monet z brązu jak również czyszczenie monet aluminium wymaga wiedzy i doświadczenia. Nie są to procesy szybkie i wykonuje się je etapami. Profesjonalne czyszczenie monet oferowane jest przez szereg firm wyspecjalizowanych z branży numizmatyki. Posiadają one myjki ultradźwiękowe oraz specjalne próżniowa pojemniki, suszarki do monet, a przede wszystkim dysponują doświadczeniem zapobiegającym uszkodzeniom monet. 

Jeśli zastanawiamy się czym czyścić stare monety można informacji zaczerpnąć z sieci. Znajdziemy tam sprawdzone metody na większość monet. Woda z octem, roztwór sody z wodą, czy ogrzewanie palnikiem to sposoby na czyszczenie monet miedzianych, jak też czyszczenie złotych monet.

Jak czyścić srebrne monety?

Srebro to najpopularniejszy materiał z jakiego są wykonane stare monety kolekcjonerskie, muzealne. Do dziś mennice na całym świecie wypuszczają okresowo monety srebrne z okazjonalnym nominałem lub znakiem upamiętniającym określone wydarzenie, rocznicę lub postać. czyszczenie monet srebrnych to połączenie metody suchej z mokrą w postaci rozgrzania srebra i przecierania go roztworem amoniaku.