Czyszczenie Form Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Za Pomocą Lasera - Co Warto Wiedzieć?

czyszczenie laserowe

Czyszczenie form przetwórstwa tworzyw sztucznych za pomocą lasera staje się coraz bardziej powszechne w Polsce. W 2023 roku wykorzystanie ablacji laserowej do usuwania rdzy w branży przemysłowej nie jest już niczym niezwykłym, ale laser czyszczący może zapewnić także bezpieczną i skuteczną opcję usuwania wielu zanieczyszczeń z form, maszyn i narzędzi, które służą do produkcji elementów z tworzyw sztucznych. 

Niezależnie od tego, czy chodzi o formowanie wtryskowe, wytłaczanie czy kalandrowanie, czyszczenie jest takim etapem, który może powodować przestoje maszyn, generować koszty i niebezpieczne odpady. Podczas gdy konwencjonalne metody, takie jak: czyszczenie form wtryskowych suchym lodem lub stosowanie materiałów ściernych i środków chemicznych, mogą z czasem zagrozić samej foremności części maszyny lub ją nawet uszkodzić – czyszczenie laserowe umożliwia szybkie i bezdotykowe usunięcie wielu zanieczyszczeń. Co warto wiedzieć o czyszczeniu form przetwórstwa tworzyw sztucznych za pomocą lasera? Sprawdźmy to!   

 

Przetwórstwo tworzyw sztucznych w Polsce

Przetwórstwo tworzyw sztucznych ma szerokie zastosowanie w wielu branżach w Polsce i jest m.in.: przemysł motoryzacyjny, elektrotechniczny, medyczny, branża spożywcza, kosmetyczna i wiele innych. Tworzywa sztuczne są popularne ze względu na swoją wytrzymałość, elastyczność, odporność na korozję i łatwość w obróbce. Typowymi przedmiotami z tworzyw sztucznych są np.: folie, rury, zakrętki do butelek, guziki, strzykawki, krzesła, stoliki, pojemniki do przechowywania, części mechaniczne, komponenty samochodowe, części sprzętów AGD, komputerów i telefonów komórkowych.

Proces przetwórstwa tworzyw sztucznych zwykle składa się z kilku etapów i w początkowej fazie, surowce w formie granulatu lub płynnej masy są poddawane obróbce w celu uzyskania pożądanej formy i właściwości. Obróbka ta może odbywać się w różnych sposób, w zależności od rodzaju tworzywa, wymagań technicznych i produktu końcowego i może obejmować rozmaite procesy produkcyjne. Przykładowo, metody stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych termoplastycznych to m.in.: formowanie wtryskowe, wytłaczanie, kalandrowanie, formowanie wtórne, a w kształtowaniu tworzyw sztucznych termo i chemoutwardzalnych jest to np.: prasowanie przetłoczne, prasowanie laminatów, wykonywanie odlewów i formowanie kontaktowe. Podczas produkcji, części maszyn, te które formują detale, pozwalają na kontrolowanie kształtu i wielkości elementów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Czyszczenie form przetwórstwa tworzyw sztucznych

Czyszczenie form przetwórstwa tworzyw sztucznych jest podstawowym wymogiem, bo każdy proces produkcyjny wiąże się z powstawaniem w maszynie przemysłowej zanieczyszczeń i substratów, które trzeba regularnie usuwać. Wypada dodać, że w przypadku formowania wtryskowego, systematyczne czyszczenie jest szczególnie istotne, bo wady powierzchni powstałe wskutek zaistniałych błędów technologicznych i zanieczyszczenia na powierzchni formy mogą obniżyć jakość wypraski, znacznie wydłużyć czas cyklu produkcyjnego i doprowadzić do awarii maszyny i długotrwałych przestojów w produkcji.

Jakie są główne zanieczyszczenia form przetwórstwa tworzyw sztucznych, które trzeba usuwać? Są to m.in.:

  • rdza i osady powstałe np. w kanałach chłodzenia,
  • nagar,
  • osady i naloty (biały, przezroczysty lub zabarwiony), które powstają w procesach produkcyjnych,
  • przyklejone resztki tworzyw sztucznych,
  • żywica epoksydowa i substancje antyadhezyjne, które aplikuje się na powierzchnię formy, aby zmniejszyć jej przyczepność.

Czyszczenie form przetwórstwa tworzyw sztucznych i konserwacja mogą być przeprowadzane na wiele sposobów, ale w Polsce, do najpopularniejszych metod czyszczenia należą:

  • oczyszczanie manualne,
  • czyszczenie suchym lodem,
  • czyszczenie ultradźwiękowe, 
  • czyszczenie laserowe.

Czyszczenie form przetwórstwa tworzyw sztucznych za pomocą lasera

Czyszczenie form przetwórstwa tworzyw sztucznych za pomocą lasera mobilnego odbywa się bez konieczności demontażu części, marnowania czasu na transport i najmniejszego ryzyka uszkodzenia. Co sprawia, że metoda ta jest obecnie promowana jako najbardziej opłacalna opcja czyszczenia form o skomplikowanej geometrii. Oczywiście laser czyszczący posiada pewne ograniczenia, ale formy wykonane ze: stali nierdzewnej, niklu, aluminium, ceramiki można skutecznie i precyzyjnie czyścić laserowo bez obaw o uszkodzenia materiału bazowego. Co więcej, czyszczenie form przetwórstwa tworzyw sztucznych to szybki i łatwy sposób na pozbycie się zanieczyszczeń z wielu powierzchni, bez względu na to, czy są one polerowane, czy z fakturą. 

Czyszczenie laserowe to proces bezdotykowy, automatyczny, wszechstronny, a światłowodowy laser czyszczący dał możliwość działania punktowego, które jest szczególnie ważne przy czyszczeniu form do produkcji i przy selektywnym usuwaniu warstw korozji. Co to jest laser czyszczący? Nowoczesny laser do czyszczenia to laser impulsowy, w którym uzyskuje się bardzo dużą moc w impulsie i niezwykle krótki czas trwania samego impulsu, a promieniowanie lasera jest spójne, zazwyczaj spolaryzowane i ma postać wiązki o bardzo małej rozbieżności. W takim laserze otrzymuje się promieniowanie o bardzo małej szerokości linii emisyjnej, co wiąże się z olbrzymią mocą w wybranym, wąskim obszarze widma. 

W procesie laserowego czyszczenia form przetwórstwa tworzyw sztucznych znalazły zastosowanie ablacja laserowa (proces odparowywania) i różnica absorpcyjności, która to jest odmienna dla zanieczyszczeń takich jak np.: oleje, smary, silikony, woski, pasty, a inna dla powierzchni form wykonanych ze stali, aluminium i innych metali. Działanie oczyszczarki laserowej jest podobne do odkurzacza, który zasysa wszelkie pyły i zanieczyszczenia, a sam proces czyszczenia jest bezinwazyjny i szybko pozostawia czystą i suchą powierzchnię bez osadów.

Co warto wiedzieć o czyszczeniu form za pomocą lasera? – podsumowanie

Laser czyszczący wiąże się z wieloma korzyściami finansowymi, maksymalnym bezpieczeństwem ludzi i maszyn oraz ochroną środowiska. Podczas czyszczenia form przetwórstwa tworzyw sztucznych za pomocą lasera nie produkuje się praktycznie żadnych dodatkowych odpadów, poza drobnymi cząsteczkami oderwanych zanieczyszczeń, które są natychmiast zasysane z miejsca obróbki i magazynowane w specjalnych zbiornikach, które można usunąć natychmiast po ablacji laserowej i zutylizować w odpowiedni sposób. 

Jeśli chcesz skrócić czas przestoju maszyn, które wykorzystujesz w przetwórstwie tworzyw sztucznych i jednocześnie wydłużyć żywotność form, warto skorzystać z usług czyszczenia laserowego, bo ta innowacyjna metoda jest najlepszym rozwiązaniem. Ale warto wiedzieć, że wykonanie takiej usługi zawsze powinno być poprzedzone oceną potencjalnego ryzyka! 

Z tych właśnie powodów, w TOR CORP przed wykonaniem zleconego nam zadania, poświęcamy czas na poznanie Twoich wymagań oraz maszyn i form przetwórstwa tworzyw sztucznych, które wymagają oczyszczenia, aby mieć 100 % pewność, że nasz laser do czyszczenia jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. W ten sposób ograniczymy ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia Twojego mienia oraz dajemy Ci pewność, że płacisz za usługi i otrzymujesz oczekiwane rezultaty! 

Szukasz sposobu na szybkie, bezdotykowe wyczyszczenie form przetwórstwa tworzyw sztucznych? Potrzebujesz lasera do czyszczenia przemysłowego na wynajem? Zadzwoń lub napisz do nas, a wszystko omówimy podczas konsultacji i pomożemy znaleźć Ci optymalne rozwiązanie!