Czyszczenie Laserem Przed I Po Spawaniu - Usługi - Laser Czyszczący Na Wynajem - Oferta TOR CORP

czyszczenie laserowe

Czyszczenie laserem przed i po spawaniu pozwala rozwiązać wiele problemów. Chociaż czyszczenie laserowe jest skutecznym sposobem usuwania rdzy, ale działa również na metalach, które nie zawierają żelaza. Czyszczenie laserem jest bezdotykowe, automatyczne, precyzyjne i można je z powodzeniem stosować bez obaw o uszkodzenie metalu, w przeciwieństwie do czyszczenia strumieniowego. Co więcej, laser czyszczący jest mobilny i nie wymaga skomplikowanego systemu, jak czyszczenie plazmowe, a znacznie poprawia jakość spawania, zmniejszając liczbę i wielkość porowatości.

Laser czyszczący pozwala szybko i skutecznie usunąć stare farby, lakiery i oczyścić powierzchnie przed i po spawaniu. Co jest niezwykle istotne, bo jakość spawania zależy m.in. od ilości zanieczyszczeń na powierzchni, a tlenki, oleje, smary i inne środki hamujące korozję mogą prowadzić do powstawania pęknięć i porowatości w spoinach. Wiązka lasera może być również wykorzystywana do oczyszczenia spoiny ze wszystkich osadów i i warstw tlenków powstałych w procesie spawania. Czyszczenie laserem po spawaniu gwarantuje otrzymanie doskonale oczyszczonej powierzchni, która bez dodatkowych zabiegów może zostać pokryta powłokami lakierniczymi.

Laser czyszczący – jak działa?

Właściwości wiązki laserowej, które można wykorzystać do cieplnej obróbki powierzchniowej metali, zostały wykorzystane już wiele lat temu. Laserowe: cięcie, spawanie, drążenie i obróbka cieplna metali są niezwykle wydajne w produkcji wielkoseryjnej na całym świecie. Ale jak działa laser do czyszczenia? 

Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że oczyszczarka laserowa jest to laser impulsowy. W laserze impulsowym uzyskuje się bardzo dużą moc w impulsie i niezwykle krótki czas trwania samego impulsu, a promieniowanie lasera jest spójne, zazwyczaj spolaryzowane i ma postać wiązki o bardzo małej rozbieżności. W takim laserze łatwo otrzymuje się promieniowanie o bardzo małej szerokości linii emisyjnej, co wiąże się z olbrzymią mocą w wybranym, wąskim obszarze widma.

W procesie laserowego czyszczenia została wykorzystana ablacja laserowa (proces odparowywania) i różnica absorpcyjności, która to jest odmienna dla zanieczyszczeń składających się najczęściej z: farb, powłok lakierniczych, rdzy, smaru, oleju, pyłów i cząstek brudu, a inna dla dla stali, aluminium i innych metali. Czyszczenie za pomocą lasera to prosty, krótki i bezinwazyjny proces, a działanie maszyny jest podobne do odkurzacza, który zasysa zanieczyszczenia.

Czyszczenie laserowe wymaga użycia impulsowego lasera światłowodowego (zwykle o mocy od 50W do 1000W). Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, można powiedzieć, że w laserze impulsowym można uzyskać silnie skoncentrowany impuls laserowy tzn. bardzo dużą moc w impulsie i bardzo krótki czas trwania impulsu, a promieniowanie lasera jest spójne, zazwyczaj spolaryzowane i ma postać wiązki o bardzo małej rozbieżności. W takim laserze łatwo jest otrzymać promieniowanie o bardzo małej szerokości linii emisyjnej, co jest równoważne olbrzymiej mocy w wybranym, wąskim obszarze widma.

Podczas czyszczenia laserem, czyli nakładania wiązki lasera na materiał, dochodzi do gwałtownego odparowania nawarstwień i generowana jest fala akustyczna, która w pierwszej kolejności porusza się w kierunku podłoża. Jednak po odbiciu się od granicy pomiędzy nim a nawarstwieniami, fala zaczyna poruszać się w przeciwnym kierunku. Tak tworzy się efekt „wyrzucania” oderwanych cząsteczek nawarstwień w powietrze, które tworzą “chmurę”, w której, poprzez ciągłe napromieniowywanie światłem laserowym, powstaje plazma. 

Plazma rozszerzając się, wytwarza falę uderzeniową, która przenosi dodatkowe ciepło w głąb materiału i sprawia, że usuwana warstwa jest po prostu odparowywana przez wiązkę lasera. Większość energii zawartej w wiązce laserowej jest pochłaniana przez usuniętą warstwę, dzięki czemu oczyszczone podłoże pozostaje nienaruszone. Czyszczenie laserem jest często określane jako proces, który sam się kontroluje, a oznacza to po prostu, że ablacja materiału z powierzchni innego tworzywa zatrzymuje się w chwili odparowania, bez jakiejkolwiek interwencji ze strony operatora lasera. 

Czyszczenie laserowe – zalety

Czyszczenie laserowe to nowa technologia w Polsce, która staje się coraz bardziej powszechna dzięki laserom mobilnym. Dzięki dużej parametryzacji oczyszczarki laserowej możliwe jest wszechstronne, selektywne oraz bezinwazyjne czyszczenie powierzchni: stalowych, aluminiowych, kamiennych, drewnianych i wielu innych. Choć jednym z najczęstszych zastosowań lasera czyszczącego jest usuwanie rdzy, ale czyszczenie laserowe jest coraz częściej stosowane jako alternatywa dla konwencjonalnych metod czyszczenia z uwagi na swoje zalety. 

Laser czyszczący mobilny, w porównaniu do obróbki strumieniowo-ściernej lub czyszczenia chemicznego i plazmowego, wiąże się z wieloma korzyściami finansowymi, maksymalnym bezpieczeństwem ludzi i maszyn oraz ochroną środowiska. Podczas czyszczenia laserowego nie produkuje się praktycznie żadnych dodatkowych odpadów, poza drobnymi cząsteczkami oderwanych zanieczyszczeń, które są natychmiast zasysane z miejsca obróbki i magazynowane w specjalnych zbiornikach, które można usunąć natychmiast po ablacji laserowej i zutylizować w odpowiedni sposób. Ponadto, impulsowe lasery światłowodowe charakteryzują się niskim zużyciem energii elektrycznej, co oznacza – niższe koszty czyszczenia przed i po spawaniu.

Czyszczenie laserem przed i po spawaniu

Czyszczenie laserowe usuwa nawet najgrubsze zanieczyszczenia z powierzchni produktu bez naruszania integralności podłoża. Z tego powodu, laser czyszczący doskonale sprawdza się podczas usuwania farby KTL, powłok lakierniczych i technicznych z maszyn przemysłowych, przy odtłuszczeniu metalu przed malowaniem, przed klejeniem, przed lutowaniem oraz w przypadku usuwania zanieczyszczeń przed i po spawaniu stali i aluminium, gdzie konieczne jest zachowanie odpowiedniej jakości powierzchni. Warto bowiem mieć na uwadze fakt, że bez odpowiedniego przygotowania, spawy i inne połączenia narażone są na naprężenia i inne czynniki degradujące, które prowadzą do zniszczenia łączeń.

Czyszczenie laserem przed spawaniem i klejeniem gwarantuje, że połączone obszary odznaczają się zwiększoną odpornością na korozję, a spawy są nieporowate i gładkie, bo wszelkie zanieczyszczenia wpływające negatywnie na adhezyjność, zostały usunięte. Laser do czyszczenia może zlikwidować także przebarwienia spowodowane zmianami pola magnetycznego, temperatury i osadzaniem się tlenków podczas spawania, bez uszkodzeń galwanizowanych warstw metali.

Jednym z najbardziej sprawdzonych zastosowań czyszczenia laserowego jest czyszczenie spoin:

  • stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych,
  • metali nieżelaznych (aluminium, miedzi, magnezu i ich stopów).

Metoda czyszczenia ablacyjnego może być z powodzeniem wykorzystywana do usuwania:

  • rdzy, tlenków metali i wżerów,
  • lakierów i farb,
  • tłuszczy, olejów i smarów,
  • żywicy epoksydowej i substancji antyadhezyjnych,
  • nagaru, sadzy i zadymienia,
  • pleśni, nalotu, przebarwień i osadów,
  • i wiele innych materiałów.

Laser czyszczący wynajem, usługi czyszczenie laserem – oferta TOR CORP

Oferta naszej firmy to m.in.: usługi czyszczenie laserem przed i po spawaniu oraz mobilny laser do czyszczenia na wynajem i są to przystępne cenowo propozycje, które pozwolą Ci wykorzystać moc światła lasera! Wykonujemy czyszczenie laserowe solidnie i szybko na terenie całej Polski, a nasza oferta to nie tylko niezawodna jakość i najwyższe bezpieczeństwo, ale i maksymalna wydajność oraz konkurencyjny cennik laserowego czyszczenia! 

Czyszczenie laserem przed i po spawaniu jest wykonywane przez doświadczonego specjalistę z TOR CORP, przy użyciu maszyny do czyszczenia laserowego FANUCI. Nasz mobilny laser czyszczący oparty na włoskiej myśli technicznej, to m.in.: system sterujący Fanuci PRO Laser CLEAN i głowica laserowa Fanuci PRO Wobble z systemem ruchomej wiązki, które gwarantują, że wykonana przez nas usługa to zawsze najwyższa jakość procesu czyszczenia, stabilność, precyzja i 100% pewność realizacji zlecenia w najkrótszym możliwym czasie!

Potrzebujesz lasera do czyszczenia na wynajem? W TOR CORP jesteśmy po to, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Ciebie i Twojego budżetu. Po prostu wypełnij formularz na naszej stronie internetowej i uzyskaj bezpłatną i niezobowiązującą opinię i wycenę laserowego oczyszczania przed i po spawaniu. Umów się na wizytę online, zadzwoń lub napisz do nas już dziś! Sprawdź – co możesz zyskać i ile zaoszczędzisz dzięki naszej ofercie – Laser czyszczący na wynajem!