Piaskowanie – konkurencyjna usługa
![Co-to-jest-piaskowanie-1024×480 Co-to-jest-piaskowanie-1024x480](https://czyszczenielaserowe.com/wp-content/uploads/elementor/thumbs/co-to-jest-piaskowanie-1024x480-1-qm4hlvx26fsp2wqqr4h2byu3wujxy1jpegeymoe3kw.jpg)
Piaskowanie to usługa ciesząca się ogromną popularnością od wielu lat przede wszystkim ze względu na fakt skuteczności w czyszczeniu różnego rodzaju powierzchni. Jednak w dobie postępującego rozwoju technologii należy zadać sobie pytanie, czy nowocześniejsze techniki, takie jak chociażby czyszczenie laserowe nie są jednak lepszy wyborem. Na te i na inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w tym artykule.
Jak działa piaskowanie?
Technologia piaskowania polega na wystrzeliwaniu ziaren piasku bądź innego materiału ściernego pod wysokim ciśnieniem na powierzchnię, którą chcemy oczyścić. Ziarna te w sposób mechaniczny usuwają różne zanieczyszczenia, rdzę, farbę oraz inne substancje.
Czym jest piaskowanie?
Wspomnieć należy także, iż usługa piaskowania to tradycyjna metoda czyszczenia, która z powodzeniem jest wykorzystywana w wielu branżach, takich jak chociażby przemysł stoczniowy, motoryzacyjny, budowlany itp. Piaskowanie może być stosowane do oczyszczania różnych materiałów, w tym metalu, betonu, drewna i kamienia. Mnogość zastosowań i konkurencyjna cena sprawiają, że jest to usługa o niesłabnącej pozycji.
Do czego wykorzystuje się piaskowanie?
Piaskowanie może być używane w celu usunięcia rdzy, farby, powłok ochronnych, zanieczyszczeń powierzchniowych, a także do przygotowania powierzchni do malowania lub naprawy. W kontekście tej technologii warto także omówić bezpieczeństwo związane z piaskowaniem, bowiem operacja ta wymaga zastosowania się do szeregu zasad BHP, a poza tym generuje wiele odpadów i naraża pracownika na utratę zdrowia. Czy jest jednak jakaś sensowna alternatywa dla piaskowania? Okazuje się, że może nią być czyszczenie laserowe a to, co za tym przemawia zostanie omówione poniżej.
Piaskowanie a czyszczenie laserowe
Wybór technologii oczyszczania powierzchni to sprawa nad którą warto się dłużej zastanowić. Chociaż piaskowanie to najpopularniejsza i najbardziej dostępna technologia to jednak wiąże się ona z produkcją wielu odpadów i wymaga stosowania materiałów ściernych, a więc są to dodatkowe koszty. Czyszczenie laserowe z kolei wykorzystuje wiązkę laserową do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni. Wówczas energia laserowa, skierowana na powierzchnię, doprowadza do sublimacji lub odparowania zanieczyszczeń, pozostawiając idealnie czystą powierzchnię. Poza tym na korzyść czyszczenia laserowego przemawiają także:
- Nowoczesność i neutralność dla środowiska: czyszczenie laserowe to precyzyjna metoda czyszczenia, niewymagająca materiałów ściernych, przez co jest bardziej przyjazna dla środowiska i lepiej niż piaskowanie pozwala na czyszczenie trudno dostępnych miejsc.
- Precyzja i szybkość: czyszczenie laserowe w porównaniu z piaskowaniem jest znacznie szybsze i bardziej precyzyjne, dzięki czemu zwiększa ono szansę na usunięcie nawet bardzo ciężko schodzących zanieczyszczeń.
- Większe bezpieczeństwo dla czyszczonej powierzchni: drobinki piasku wykorzystywane w technologii piaskowania mogą czasem uszkodzić powierzchnię danego elementu, podczas gdy w przypadku czyszczenia laserowego na powierzchnię działa tylko wiązka skupionego światła.
Wybór technologii w zależności od specyfiki zlecenia
Piaskowanie to tradycyjna i nadal skuteczna metoda czyszczenia, jednak to czyszczenie laserowe stanowi innowacyjną alternatywę oferując szereg korzyści takich jak precyzja, mniejsze ryzyko uszkodzenia powierzchni i przyjazność dla środowiska. Wybór konkretnej metody zależy jednak od specyfiki zlecenia. Zatem omawiając piaskowanie a czyszczenie laserowe nie można wskazać jednoznacznego zwycięzcy tego pojedynku, bowiem w przypadku kiedy nie zależy nam na ekstremalnie wysokim poziomie czyszczenia nie ma sensu wybierać działa tak dużego kalibru jak czyszczenia laserowe, chociaż zawsze będzie ono bardziej wydajne i efektywniejsze.