Czyszczenie Laserem Zabytków - Laserowe Czyszczenie Przedmiotów Zabytkowych, Rzeźb, Pomników

czyszczenie laserem zabytków

Czyszczenie laserem to doskonała metoda na przywrócenie dawnego wyglądu zabytków i antyków. Choć laser do czyszczenia rdzy jest w Polsce z powodzeniem wykorzystywany przy renowacji samochodów zabytkowych, ale precyzyjne czyszczenie laserowe to nie tylko sposób na szybkie pozbycie się rdzy z podwozia! Bezdotykowe czyszczenie laserem daje efekty nieporównywalne z konwencjonalnymi metodami usuwania zanieczyszczeń i rozmaitych nalotów, dlatego ekologiczna technologia czyszczenia laserowego stała się unikalnym, niezwykle delikatnym narzędziem do renowacji antyków oraz do czyszczenia zabytków, takich jak np.: kamienne rzeźby, posągi z brązu i drewniane elewacje budynków.

Czyszczenie laserowe jest zwykle optymalnym wyborem dla większości projektów związanych z konserwacją zabytków, zwłaszcza w odniesieniu do kamienia, ale laser do czyszczenia ma jednak swoje ograniczenia! Podczas czyszczenia zabytków architektury i sztuki oraz cennych antyków, artefaktów historycznych i starych, rodzinnych pamiątek – należy stosować minimalną interwencję w pierwotną powierzchnię materiału, a wykonanie usługi powinno być zawsze poprzedzone oceną potencjalnego ryzyka. Z tych właśnie powodów, w TOR CORP przed wykonaniem zleconego nam zadania, poświęcamy czas na poznanie Twoich wymagań i zabytkowych przedmiotów, które wymagają oczyszczenia, aby mieć 100 % pewność, że nasz laser do czyszczenia jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. W ten sposób ograniczymy ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia Twojego mienia oraz dajemy Ci pewność, że płacisz za usługi i otrzymujesz oczekiwane rezultaty! 

Czyszczenie zabytków

Czyszczenie zabytków i antyków, bez względu na to, jaki zabytkowy przedmiot lub obiekt sztuki i architektury wymaga odświeżenia, zawsze wiąże się z jedną zasadą – podczas usuwania zanieczyszczeń i zabrudzeń – użyj jak najmniej “agresywnego” sposobu czyszczenia! Bez wątpienia, w Polsce, w przypadku elewacji zabytkowych budynków i starych, kamiennych pomników znajdujących się w parkach, ogrodach i na cmentarzach, największy problem stanowią zabrudzenia spowodowane przez niekorzystne warunki atmosferycznych, porosty, mech oraz naloty i przebarwienia wywołane przez bakterie i grzyby, a ich usunięcie może wiązać się z dość żmudnym działaniem. Odmiennej taktyki wymaga z kolei czyszczenie metalu i stopów metali, z których wykonywane są np.: detale architektoniczne na fasadach i rzeźby, które pokrywają się nawarstwieniami na skutek korozji i utleniania. 

Zanieczyszczenia i graffiti na zabytkowych obiektach, oryginalne, ale zniszczone powłoki z wosku pszczelego na drewnianych rzeźbach, brud na obrazach i antykach, patyna na biżuterii, rdza na zabytkowych samochodach, na broni i innych przedmiotach, nie tylko wyglądają nieładnie, ale mogą również szkodzić strukturze i wpłynąć na ich trwałość. Aby utrzymać zabytkowy przedmiot lub obiekt w dobrym stanie, niezbędne jest jego regularne czyszczenie. Oczywiście można posłużyć się specjalnie dobranymi metodami, ale czyszczenie strumieniowo-ścierne uszkadza stare, delikatne powierzchnie i generuje również znaczne ilości pyłu. Z kolei, użycie wody i środków chemicznych podczas czyszczenia, wiąże się ze szkodliwymi odpadami i potencjalnie niebezpiecznymi skutkami działania wody, a w przypadku przedmiotów zabytkowych niezwykle ważne jest usunięcie wyłącznie szpecących i szkodliwych nawarstwień, bez naruszania pierwotnej powierzchni materiału. 

W przypadku renowacji zabytków i antyków, czyszczenie nie powinno wpłynąć na ich naturalny wygląd. Zabytkowe przedmioty i obiekty należy delikatnie oczyścić, ale nie powinny wyglądać jak nowe! Z tego właśnie powodu, podczas czyszczenia zabytków została wykorzystana technologia – czyszczenie laserowe, bo jedną z największych zalet stosowania lasera do czyszczenia jest jego zdolność do działania warstwa po warstwie, a penetracja wiązki może być dokładnie kontrolowana i można dostosować zakres czyszczenie do określonego poziomu. Dzięki mobilności, mocy i precyzji, lasery czyszczące mogą być skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem dla wielu projektów renowacji zabytków w Polsce.

Czyszczenie laserowe – co to jest?

Czyszczenie laserowe, znane jako ablacja laserowa, to technologia, która wykorzystuje impuls lasera do usuwania (odparowania) zanieczyszczeń z powierzchni ciała stałego. Usuwanie tak wielu różnych materiałów za pomocą światła lasera, jest możliwe dzięki rozbłyskom mikroplazmy o wysokiej częstotliwości, które w połączeniu z ekstremalnie wysokim ciśnieniem termicznym i falami uderzeniowymi można ustawić na określoną głębokość. Dzięki czemu oczyszczarkę laserową można ustawić tak, aby “wypaliła” prawie każdy rodzaj zabrudzeń, nawarstwień i przebarwień, wosków, farb i lakierów, zakamienionych smug oraz rdzy i utlenionych warstw nawierzchniowych, nie powodując jednocześnie uszkodzenia samej czyszczonej laserem powierzchni, bo wiązka promieniowania jest od niej “odbijana” zaraz po ich zlikwidowaniu. 

Mobilny laser do czyszczenia jest idealnym rozwiązaniem do konserwacji i renowacji zabytków i przedmiotów zabytkowych, bo ta nowoczesna technika, umożliwia selektywne i bezinwazyjne zlikwidowanie zanieczyszczeń o rozmiarze poniżej 1-go mikrona. Dlatego za pomocą lasera uzyskuje się tak niezwykłe efekty, niemożliwe do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych metod czyszczenia i odrdzewiania. 

Czyszczenie laserem niesie za sobą ogromną paletę korzyści, ale przede wszystkim szybko przywraca czystość i naturalny wygląd zabytkowym przedmiotom i obiektom. Laserowe oczyszczanie jest to całkowicie suchy proces czyszczenia – bez wody lub płynów, które mogą powodować uszkodzenia spowodowane wilgocią i korozję. Laserowe czyszczenie zabytków jest przeprowadzane bez chemii, bez materiałów eksploatacyjnych, bez środków do czyszczenia strumieniowego, z niewielkim lub zerowym ryzykiem uszkodzeń, oczywiście – przy prawidłowym zastosowaniu lasera. 

Laserowe czyszczenie zabytków – co można czyścić laserem?

Co można czyścić laserem bez obaw? Jednym z najczęstszych zastosowań lasera czyszczącego jest usuwanie rdzy z zabytkowych przedmiotów, ale można wykonać m.in. laserowe:

 • czyszczenie żeliwa, stali, brązu, aluminium, miedzi i innych metali i stopów,
 • czyszczenie złota, srebra i platyny,
 • czyszczenie kamienia naturalnego,
 • czyszczenie lastryko,
 • czyszczenie piaskowca, marmuru, wapienia, granitu,
 • czyszczenie betonu,
 • czyszczenie cegły,
 • czyszczenie gipsu,
 • czyszczenie drewna,
 • czyszczenie papieru i szkła.

Laser do czyszczenia zabytków szybko i skutecznie wyeliminuje m.in. takie warstwy jak np.:

 • rdza, patyna, tlenki metali i wżery,
 • lakiery, farby i innego rodzaju powłoki,
 • tłuszcze, oleje i smary,
 • sadza i zadymienia,
 • graffiti,
 • mech i porosty
 • naloty, brud i przebarwienia,
 • i wiele innych materiałów.

Laserowe czyszczenie podwozia, nadwozia i wnętrza samochodów zabytkowych

Samochód zabytkowy dla każdego automaniaka jest dziełem sztuki. Kolekcjonerzy w Polsce przeznaczają wiele pieniędzy i czasu, aby przywrócić dawny blask ukochanym starym autom. Z całą pewnością, piękne klasyki, takie jak: Mercedes-Benz Klasy S W140 czy Audi 80 B4, wywołują szybsze bicie serca, a polskie samochody z czasów PRL-u: Syrena, Warszawa, Mikrus MR 300, Fiat 126p, Fiat 125p – to pojazdy, które w obecnych czasach posiadają status aut kultowych, tzw. youngtimerów. Na starych, ale wypielęgnowanych pojazdach w Polsce można sporo zarobić, a na wartość zabytkowego pojazdu w największym stopniu wpływają m.in.: stan utrzymania oraz zachowanie oryginalnych części i wyposażenia.

Bez wątpienia, rdza na samochodzie znacznie obniża jego wartość i choć jedynym sposobem na skuteczne czyszczenie skorodowanego metalu wydaje się być piaskowanie, ale w Polsce, ta tradycyjna metoda odrdzewiania zdecydowanie “przegrywa” z laserowym usuwaniem rdzy i możliwościami jakie oferuje nowoczesny laser do czyszczenia. Czyszczenie laserowe nie ma sobie równych pod względem możliwości czyszczenia aż do “gołego” metalu, nie wpływając jednocześnie na integralność czyszczonej powierzchni. Laserowe czyszczenie podwozia odbywa się bez wykorzystania wody i preparatów chemicznych i nie należy więc obawiać się “zalania” istotnych elementów samochodu. Co więcej, laserowe usuwanie rdzy nie wymaga całkowitego “rozebrania” metalowych elementów i może być wykorzystane do usunięcia nawet najgrubszych fragmentów korozji.

Renowacja wizualna samochodów zabytkowych to bardzo wymagające zadanie. Choć kosmetyka auta jest niezbędna, aby stary samochód zachował swój wygląd jak najdłużej, ale w tym przypadku, nawet zwykłe wyczyszczenia wnętrza auta, szczególnie jeśli użyjemy niewłaściwych preparatów do usunięcia plam, nieodwracalnie zrujnuje oryginalną tapicerkę i doprowadzi do trwałych zniszczeń! 

Warto pamiętać, że laser czyszczący jest wystarczająco “mocny”, aby szybko usuwać rdzę z części samochodowych, takich jak np.: blok silnika czy układ hamulcowy, ale wiązka lasera może być również ustawiona na delikatniejsze, precyzyjne czyszczenie i odplamianie tapicerki we wnętrzu auta lub zlikwidowanie wszelkiego rodzaju osadów i zabrudzeń z elementów chromowanych. Co więcej, laser do czyszczenia rdzy daje możliwość działania punktowego, które jest szczególnie ważne przy czyszczeniu delikatnych komponentów elektrycznych i elektronicznych oraz podczas usuwania rdzy z podzespołów w samochodzie “na żółtych tablicach”.

Czyszczenie przedmiotów zabytkowych za pomocą lasera – o czym warto pamiętać?

Podczas laserowego oczyszczania przedmiotów zabytkowych priorytetowe znaczenie mań odpowiedzialność operatora i właściwy wybór poziomu mocy impulsu lasera oraz prędkości skanowania, które pozwolą osiągnąć próg ablacji niezbędny do skutecznego usunięcia warstw zanieczyszczeń bez uszkodzenia materiału podłoża. W każdym przypadku, przed rozpoczęciem pracy, operator lasera powinien wykonać test i sprawdzić, czy laser nie powoduje uszkodzeń lub zniszczeń!

Podobnie jak w przypadku innych zastosowań związanych z czyszczeniem laserowym, kluczem do sukcesu w czyszczeniu przedmiotów zabytkowych jest właściwie skalibrowane urządzenie laserowe. Oczywiście wybór lasera o odpowiednim poziomie mocy, ustawieniach, optyce, ma kluczowe znaczenie, ale równie ważne są fachowa wiedza i doświadczenie osoby, która obsługuje laser. Aby skutecznie i bezpiecznie usuwać zbędne warstwy z obrabianych powierzchni, operator urządzenia powinien przejść specjalny kurs czyszczenia laserem.

Lasery to niesamowita technologia, którą wykorzystuje się na całym świecie do renowacji dzieł sztuki, zabytkowej broni, biżuterii, obrazów, fresków, ceramiki oraz do usuwania skutków wandalizmu na zabytkowych murach. Należy jednak pamiętać, że chociaż czyszczenie laserowe nie powoduje zmian składu chemicznego i struktury metalu i wielu innych materiałów, ale istnieją tworzywa takie jak np.: materiał do druku 3D – ABS, których lepiej nie czyścić laserem, bo spowoduje to wytworzenie szkodliwych substancji lub może to nawet uszkodzić oczyszczarkę! 

W wielu przypadkach ablacja laserowa nie jest odpowiednia dla tworzyw sztucznych, choć oczywiście  jest to uwarunkowane w dużej mierze rodzajem danego tworzywa. Warto też wiedzieć, że czyszczenie szkła za pomocą lasera jest możliwe do wykonania, ale wszystko zależy od składu szkła i systemu laserowego skonfigurowanego specjalnie dla tej powierzchni. Również laserowe czyszczenie przedmiotów zabytkowych wykonanych ze złota zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, bo jeśli operator używa zbyt silnej wiązki laserowej może to spowodować, że złoto zacznie się topić. Można tego uniknąć, obniżając moc wiązki laserowej lub zmieniając jej długość fali, ale rezultaty czyszczenia mogą być zupełnie niezadowalające, jeśli używany jest laser o zbyt małej mocy.

Na szczęście nasi eksperci dysponują fachową wiedzą i praktycznym doświadczeniem, dzięki którym, w TOR CORP zawsze otrzymujesz właściwe dobrane rozwiązania! Optymalna kontrola parametrów i perfekcja wykonania sprawiają, że w TOR CORP ​​jesteśmy w stanie wykonać pełen zakres czyszczenia na różnych powierzchniach, by przywrócić je do oczekiwanego przez Klienta stanu! Co więcej, w TOR CORP dysponujemy specjalistycznym laserem czyszczącym, aby zapewnić wyjątkowe rezultaty czyszczenia, niezależnie od tego, czy wybierzesz – laser do czyszczenia elewacji, czy skorzystasz z naszej oferty – czyszczenie laserem zabytków!

Laser do czyszczenia rdzy wynajem, usługi laserowe czyszczenie – oferta TOR CORP

Oferta naszej firmy to m.in.: laserowe oczyszczanie przedmiotów zabytkowych, rzeźb, pomników oraz mobilny laser do czyszczenia rdzy wynajem i są to przystępne cenowo usługi, które pozwolą Ci wykorzystać na co dzień czyszczącą moc wiązki lasera! Wykonujemy czyszczenie laserowe przedmiotów zabytkowych solidnie i szybko na terenie całej Polski, a nasze mobilne usługi to nie tylko niezawodna jakość i najwyższe bezpieczeństwo, ale i maksymalna wydajność oraz bardzo konkurencyjny cennik laserowego czyszczenia! 

W TOR CORP stale poszerzamy swoją specjalistyczną wiedzą i zdobywamy potrzebne w tej branży doświadczenie – co oznacza, że odnajdziemy się w każdym powierzonym nam zadaniu czyszczenia specjalistycznego! Usługi czyszczenie laserowe zabytków i antyków w naszej firmie są wykonywane przy użyciu maszyny do czyszczenia laserowego FANUCI, a laser oparty na włoskiej myśli technicznej, to m.in.: system sterujący Fanuci PRO Laser CLEAN i głowica laserowa Fanuci PRO Wobble z systemem ruchomej wiązki, które gwarantują, że wykonana przez nas usługa to 100% pewność realizacji w najkrótszym możliwym czasie, stabilność oraz najwyższa jakość procesu czyszczenia laserem. Jeśli zechcesz, możesz obejrzeć efekty czyszczenia laserowego przy użyciu tego urządzenia na naszej stronie internetowej. 

Szukasz sposobu na szybkie, bezdotykowe wyczyszczenie zabytkowych przedmiotów? Potrzebujesz lasera do czyszczenia pomnika na wynajem? W TOR CORP dysponujemy odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, aby Ci pomóc! Zawsze możesz zwrócić się do naszego eksperta z konkretnym problemem – zadzwoń lub napisz do nas, a wszystko omówimy podczas konsultacji i pomożemy znaleźć Ci optymalne rozwiązanie! Jeśli zajdzie taka potrzeba, przyjedziemy do Ciebie, aby ustalić zakres zleconych nam prac! Sprawdź – co możesz zyskać i ile zaoszczędzisz dzięki naszej ofercie – laserowe czyszczenie zabytków!