Laserowe Usuwanie Lakieru - Usługi - Laser Do Usuwania Farby Wynajem - Oferta TOR CORP

Laserowe Usuwanie farby

Laserowe usuwanie lakieru to nowa technologia w Polsce, która staje się coraz bardziej powszechna dzięki systemom mobilnym i profesjonalnym usługom. Oczyszczarka laserowa, za sprawą dużej parametryzacji, umożliwia szybkie, wybiórcze oraz nie abrazyjne czyszczenie powierzchni, takich jak np.: stal inox, kwasówka, żeliwo, aluminium, drewno, kamień, niektóre rodzaje szkła i tworzyw sztucznych oraz powłoki chromowe. Choć jednym z najczęstszych zastosowań czyszczenia laserowego jest usuwanie rdzy, ale ze względu na swoje zalety, laser do usuwania farby jest coraz częściej wykorzystywany jako alternatywa dla ściernych i chemicznych metod czyszczenia.

Czyszczenie laserowe jest zwykle stosowane do częściowego lub całkowitego usunięcia warstw podkładu, farb i lakieru na metalu. Warto bowiem wiedzieć, że w zależności od ustawień lasera, wykonalne jest wyczyszczenie metalu do “gołej” powierzchni, zerwanie podkładu epoksydowego lub usunięcie lakieru bezbarwnego. Co więcej, w przypadku, gdy na metal nałożonych jest na siebie wiele warstw o ​​różnych właściwościach, możliwe jest precyzyjne usunięcie klaru, bez uszkodzenia warstwy farby pod nim. Już samo odnowienie wierzchniej warstwy może być sporą oszczędnością w każdym projekcie, dlatego laser czyszczący doskonale sprawdza się podczas usuwania powłok lakierniczych i technicznych, farb KTL z maszyn przemysłowych oraz przy odtłuszczeniu metalu przed malowaniem i wszędzie tam, gdzie konieczne jest precyzyjne wykończenie obrabianej powierzchni. 

Czyszczenie laserem

Czyszczenie laserowe, a szczególnie bezdotykowe usuwanie lakieru laserem, znajduje zastosowanie w przemyśle ciężkim, takim jak: przemysł lotniczy i stoczniowy oraz w motoryzacji i w branży konserwacyjnej i remontowej. Czyszczenie laserem jest odpowiednie dla tych sektorów ze względu na precyzję i doskonałą kontrolę nad głębokością zdzierania warstw powłok i zanieczyszczeń oraz z uwagi na to, że podczas czyszczenia laserowego nie produkuje się praktycznie żadnych odpadów. Czyszczenie laserem generuje zwykle tylko drobne cząstki odpadów, które są natychmiast zasysane z miejsca obróbki i magazynowane w specjalnych zbiornikach. Co ważniejsze, farbę na starych maszynach, budynkach, zabytkowych samochodach i wszelkie graffiti z elewacji budynków można łatwo usunąć za pomocą czyszczenia laserowego w bardzo krótkim czasie.

Jak działa laser do usuwania farby? W procesie czyszczenia laserem została wykorzystana ablacja laserowa (proces odparowywania) i różnica absorpcyjności, która to jest odmienna dla: podkładów, farb, powłok lakierniczych, rdzy, smaru, oleju, pyłów i cząstek brudu, a inna dla stali, aluminium i innych metali. Oczyszczarka laserowa jest to laser impulsowy. W laserze impulsowym uzyskuje się bardzo dużą moc w impulsie i niezwykle krótki czas trwania samego impulsu. Dodatkowo, impulsowa wiązka laserowa ma wiele parametrów, takich jak np.: długość impulsu, prędkość skanowania i moc, którymi można selektywnie zdejmować powłoki malarskie, nie uszkadzając warstwy leżącej pod spodem i oczywiście samego podłoża. 

Wiązki laserowe dokonują bardzo selektywnego rozróżnienia między np. starą farbą, a materiałem pod nią, dzięki różnicy temperatur ablacji. Z tego powodu, przeszkolony operator lasera jest w stanie znaleźć optymalne ustawienie do usuwania prawie wszystkich zanieczyszczeń, osadów, rdzy, tlenków metali, farb, lakierów i innych materiałów – ze stali, z większości metali, kamienia, cegły, szkła, a nawet z powierzchni papierowych i drewnianych. Co więcej, za pomocą oczyszczarki laserowej można nadać powierzchni metalowej większą chropowatość lub ją laserowo wypolerować.

Co usunie laser czyszący? Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl w przypadku czyszczenia laserowego, jest usuwanie rdzy, ale możliwości lasera czyszczącego są o wiele większe. Laser do czyszczenia oprócz rdzy wyeliminuje m.in. takie materiały, jak np.:

 • farba,
 • lakier,
 • podkład epoksydowy,
 • podkład akrylowy,
 • klej,
 • oleje i smary,
 • tworzywa sztuczne,
 • teflon i inne powłoki nieprzywierające,
 • powłoki PVD,
 • środek antyadhezyjny.
 • żywica epoksydowa.

Laser do usuwania farby – o czym warto pamiętać?

Czyszczenie laserem usuwa nawet najgrubsze zanieczyszczenia z powierzchni produktu bez naruszania integralności podłoża. Ale wiele osób niezorientowanych w temacie uważa, że przy zdejmowaniu lakieru laserem, najważniejszym punktem odniesienia jest to, że farba nie powinna odbijać światła, a sama powłoka nie powinna być biała, odblaskowa i zbyt gruba. Bez wątpienia, jeśli energia wiązki lasera nie jest absorbowana, to zanieczyszczenia nie odparowują, ale warto wiedzieć, że oczyszczarka laserowa to impulsowy laser światłowodowy wyposażony w źródło fibrowe, które jest zabezpieczone przed odbiciem wiązki. 

Lasery światłowodowe posiadają szereg zalet, zapewniają wysoką jakość wiązki i są bardzo wydajne i niezawodne w porównaniu z innymi typami laserów. Technologia światłowodowa wyróżnia się również możliwością czyszczenia materiałów wysoko refleksyjnych, czyli takich, które dzięki swojemu składowi oraz właściwościom odbijają promieniowanie słoneczne. Choć producenci oferują wiele wariantów kolorystycznych oraz faktur farb, a odporny na uszkodzenia mechaniczne lakier bezbarwny (klar) w większości składa się z żywic, rozcieńczalników i stabilizatorów UV, to moc wiązki laserowej jest skoncentrowana na bardzo małym obszarze, co skutkuje bardzo dużą gęstością energii. 

Oznacza to, że generowana przez urządzenie wiązka laserowa jest dużo bardziej intensywna i można dobrać moc lasera do konkretnego zastosowania oraz typu obrabianego materiału. Z tego właśnie powodu, gdy energia źródła laserowego nie ma wpływu na podłoże, lasery fibrowe są stosowane nie tylko od czyszczenia z farby, ale i do usuwania cienkich powłok metalicznych z materiałów. Laser do usuwania farby sprawdzi się przy większości rodzajów powłok, bez względu na to, czy były one nanoszone poprzez malowanie proszkowe, e-powlekanie, czy fosforanowanie.

Czyszczenie laserem – opinie

Laser do usuwania rdzy i farby, dzięki mobilności, mocy i precyzji stał się skutecznym rozwiązaniem dla wielu projektów renowatorskich i ma doskonałe opinie w Polsce. Uszkodzenie powierzchni metalowych podczas usuwania farby i rdzy może obniżyć jakość części i maszyn, a nawet spowodować ich złomowanie, co jest bez wątpienia dość kosztowne. W przeciwieństwie do innych metod usuwania farby, laserowe czyszczenie powierzchni jest procesem bezkontaktowym, precyzyjnie dostosowanym do usuwania farby bez wpływu na metal. Laser czyszczący, w porównaniu do obróbki strumieniowo-ściernej lub czyszczenia chemicznego, wiąże się z wieloma korzyściami finansowymi, maksymalnym bezpieczeństwem ludzi i maszyn oraz ochroną środowiska.

Czyszczenie laserowe to proces automatyczny, wszechstronny, a światłowodowy laser czyszczący dał możliwość działania punktowego, co jest szczególnie ważne przy czyszczeniu form wtryskowych, podczas zdzierania powłok z elektroniki i usuwania osłon z przewodów. Również czyszczenie laserem przed i po spawaniu powierzchni malowanych proszkowo, gwarantuje, że połączone obszary odznaczają się zwiększoną odpornością na korozję, a spawy są nieporowate i gładkie, bo wszelkie zanieczyszczenia wpływające negatywnie na adhezyjność, zostały trwale usunięte

Laserowe usuwanie lakieru – oferta TOR CORP

Usuwanie lakieru lub farby może być długim i niebezpiecznym procesem, zwłaszcza podczas pracy z materiałami na bazie chromu lub ołowiu, ale czyszczenie laserowe wykorzystuje impulsy do pochłaniania i usuwania zanieczyszczeń, dlatego w TOR CORP możemy szybko i bezpiecznie usunąć szkodliwą farbę z elementów metalowych bez tworzenia dodatkowych odpadów i narażania zdrowia operatorów.

Laserowe usuwanie lakieru – oferta TOR CORP to specjalistyczne doradztwo i kompleksowe usługi – czyszczenie laserowe, które są wykonywane przy użyciu mobilnego lasera czyszczący opartego na włoskiej myśli technicznej – FANUCI. Niezależnie od tego, czy chcesz użyć naszego lasera do odparowania niebezpiecznej powłoki, czy do usunięcia lakieru lub starej farby w jednym prostym procesie – jesteśmy doświadczonym zespołem, który to szybko zrobi!

W TOR CORP zawsze czyścimy impulsem laserowym o precyzyjnie dobranych parametrach, a 

nasza oferta to m.in. profesjonalne usługi – laserowe usuwanie lakieru. Ale jeśli potrzebny jest Ci laser do czyszczenia zabytków lub interesuje Cię czyszczenie laserowe drewna, to warto wiedzieć, że dojeżdżamy do Klienta i wykonujemy czyszczenie laserem na miejscu!

Potrzebujesz systemu laserowego, który może osiągnąć próg ablacji niezbędny do usunięcia lakieru i warstw zanieczyszczeń bez uszkadzania czyszczonych materiałów? Po prostu wypełnij formularz na naszej stronie internetowej i uzyskaj bezpłatną i niezobowiązującą opinię i wycenę laserowego oczyszczania! Umów się na wizytę online, zadzwoń lub napisz do nas już dziś! Sprawdź – co możesz zyskać i ile zaoszczędzisz dzięki naszej ofercie – czyszczenie laserowe!