Czyszczenie Form Wtryskowych Laserem - Usługi - Wynajem Lasera Czyszczącego

Czyszczenie form wtryskowych to tylko jedna z wielu możliwości wykorzystania lasera czyszczącego w przemyśle. Choć w branży przemysłowej laser do czyszczenia rdzy jest niezwykle pomocny przy usuwaniu tlenków i rdzy podczas prac serwisowych, ale laserowe czyszczenie form obejmuje szeroki zakres zastosowań i są to m.in.: matryce dostosowane do peletowania, grawerowane formy do opon, formy wtryskowe do produkcji przedmiotów z tworzyw sztucznych, formy cukiernicze i piekarnicze i wiele innych. 

Więc jeśli szukasz teraz w Internecie informacji na temat – wynajem lasera czyszczącego, kto w okolicy wykonuje laserowe czyszczenie przemysłowe, czyszczenie laserem cennik, bo formy wtryskowe wykorzystywane do produkcji w Twoim przedsiębiorstwie wymagają gruntownego czyszczenia lub renowacji – to zapraszamy Cię do nas! Napisz lub zadzwoń do nas, aby dowiedzieć się, jak wydajne, bezpieczne i ekonomiczne jest czyszczenie form wtryskowych laserem w TOR CORP oraz jaki nowoczesny laser czyszczący mobilny możemy Ci zaproponować! W TOR CORP dysponujemy fachową wiedzą, praktycznym doświadczeniem i specjalistycznym laserem czyszczącym, aby zapewnić wyjątkowe rezultaty czyszczenia, niezależnie od tego, czy wybierzesz usługi – laser czyszczący do drewna, czy skorzystasz z naszej oferty – czyszczenie form wtryskowych laserem!

Formowanie wtryskowe – co to jest?

Formowanie wtryskowe to proces produkcyjny, który pozwala na wytwarzanie tysięcy identycznych przedmiotów. Działalność produkcyjna odbywa się poprzez wtryskiwanie uplastycznionego tworzywa do formy, do gniazda formującego, w którym następnie zastyga. Materiały do ​​formowania wtryskowego obejmują m.in.: metale, szkło, elastomery i wyroby cukiernicze, chociaż najczęściej formy wtryskowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w masowej produkcji różnego typu elementów z tworzyw sztucznych. Tworzywa sztuczne, które są używane w formowaniu wtryskowym to m.in. polimery, które można ogólnie podzielić na 2 grupy: termoutwardzalne i termoplastyczne, a

najczęściej stosowanymi rodzajami tworzyw sztucznych w formowaniu wtryskowym są: polietylen o dużej gęstości (HDPE) i polietylen o małej gęstości (LDPE). 

Formowanie wtryskowe jest wykorzystywane do wytwarzania wielu produktów na całym świecie, w tym typowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, takich jak np.: zakrętki do butelek, guziki, strzykawki, krzesła, stoliki, pojemniki do przechowywania, części mechaniczne, komponenty samochodowe, części sprzętów AGD, komputerów i telefonów komórkowych. Biorąc pod uwagę korzyści wynikające z wysokiej wydajności formowania wtryskowego, automatyzację operacji oraz różne specyfikacje i kształt form do tworzyw sztucznych, nie dziwi fakt, że obecnie tworzywa sztuczne są stosowane w różnych sektorach gospodarki, a ich produkcja znacznie przewyższyła światową produkcję stali. 

Pierwszym etapem formowania wtryskowego jest stworzenie samej formy. Większość form wtryskowych jest wykonana z metalu, zwykle aluminium lub stali i precyzyjnie obrobiona, aby pasowała do cech produktu, który mają wytwarzać. Chociaż w Internecie dostępne są plastikowe formy wtryskowe, ale w Polsce, formy wtryskowe najczęściej wykonywane są ze stali o określonych właściwościach. Wypada dodać, że niektóre produkty formowane wtryskowo z tworzyw sztucznych, takich jak np.: polichlorek winylu czy tworzywa fluorowe, podczas procesu formowania powodują korozję formy wtryskowej, dlatego zwykle stosuje się stal nierdzewną.

Formy wtryskowe – rodzaje zanieczyszczeń i sposoby czyszczenia

Formy wtryskowe, pomimo tego, że mogą różnić się kształtem gniazda, wielkością i materiałem z którego zostały wykonane – muszą być zawsze nieskazitelnie czyste, aby mogły precyzyjnie wytwarzać wysokiej jakości produkty. Z racji tego, że każdy proces produkcyjny wiąże się z powstawaniem w maszynie przemysłowej zanieczyszczeń i substratów, formy wtryskowe wymagają regularnego czyszczenia. W przypadku formowania wtryskowego, systematyczne czyszczenie jest szczególnie istotne, bo zanieczyszczenia na powierzchni formy mogą znacząco obniżyć jakość wypraski, znacznie wydłużyć czas cyklu produkcyjnego, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do awarii maszyny i przestojów w produkcji.

W formowaniu wtryskowym często pojawiają się  problemy związane z właściwym odpowietrzaniem formy, czego efektem są osady: biały, przezroczysty lub zabarwiony, a ciemne zabarwienia to efekt przypalenia na powierzchni wypraski (tzw. efekt Diesla). Jakie są inne zanieczyszczenia form wtryskowych? Są to m.in.:

  • rdza i osady powstałe np. w kanałach chłodzenia,
  • przyklejone resztki tworzyw sztucznych,
  • nagar,
  • żywica epoksydowa i substancje antyadhezyjne, które aplikuje się na powierzchnię form, aby zmniejszyć ich przyczepność, by odspoić odlewy.

Istotnym elementem decydującym o długiej żywotności i efektywności formy wtryskowej jest dokładność jej wykonania i bez wątpienia sposób czyszczenia. Formy wtryskowe wymagają regularnego czyszczenia delikatną metodą, która dociera do wszystkich zakamarków, ale pozostawia formę nienaruszoną i nieuszkodzoną, a przy formach, których wymiary są podawane w milimetrach, a czasami w setnych częściach milimetra, potrzebna jest najwyższa precyzja. 

Jakie są sposoby czyszczenia form wtryskowych? Formy wtryskowe można czyścić różnymi metodami, a do najpopularniejszych w Polsce należą:

  • oczyszczanie manualne,
  • czyszczenie suchym lodem,
  • czyszczenie ultradźwiękowe, 
  • czyszczenie laserowe.

Czyszczenie form wtryskowych laserem – na czym polega?

Choć usuwanie rdzy i zanieczyszczeń z form wtryskowych za pomocą lasera może wyglądać jak magia, ale w laserze do czyszczenia została wykorzystana ablacja laserowa i jak podaje Wikipedia jest to “proces odparowywania (usuwania) materiału z powierzchni ciała stałego do stanu gazowego lub plazmy z pominięciem stanu ciekłego”. 

Technologia czyszczenia laserowego jest to laser impulsowy (o krótkim lub ultrakrótkim czasie impulsu), który poprzez głowicę emituje krótkotrwałą wiązkę, która jest nakładana na warstwy zanieczyszczeń. Forma odbija energię lasera i pozostaje nienaruszona, podczas gdy inne substancje i osady na formie, takie jak np: oleje, tłuszcz, osady gumowe czy rdza, są pochłaniane przez energię lasera, w wyniku czego powstaje tzw. plazma, która rozszerzając się, wytwarza falę uderzeniową. Fala ta powoduje fototermiczne usunięcie zanieczyszczeń, które po prostu znikają z powierzchni formy. 

Za precyzję laserowego czyszczenia odpowiada głowica laserowa z systemem elektrycznego sterowania soczewką. Dodatkowo, oczyszczarka laserowa posiada oddzielny mechanizm, który natychmiast zasysa odparowane zanieczyszczenia, dzięki czemu cały proces czyszczenia form laserem jest tak czysty i prosty, jak można to sobie tylko wymarzyć!

Laser czyszczący mobilny – zalety

Niezależnie od branży, ablacja laserowa może zapewnić bezpieczną i niezwykle skuteczną opcję czyszczenia form, maszyn i narzędzi. Podczas gdy konwencjonalne metody, takie jak: czyszczenie form wtryskowych suchym lodem lub stosowanie materiałów ściernych, mogą z czasem zagrozić samej foremności części lub ją uszkodzić, czyszczenie laserowe umożliwia usunięcie zanieczyszczeń w kilka minut, nie zagrażając żadnym z unikalnych cech oprzyrządowania, bez uszkadzania maszyn. Czyszczenie form laserem spełnia także wymogi ochrony środowiska, bo w przypadku tej technologii, niewielkie ilości powstałych cząstek (odpadów) można usunąć natychmiast po ablacji laserowej i zutylizować w odpowiedni sposób. Ponadto, impulsowe lasery światłowodowe charakteryzują się niskim zużyciem energii elektrycznej, co oznacza – niższe koszty czyszczenia form wtryskowych.

Czyszczenie form wtryskowych laserem to szybki i łatwy sposób na pozbycie się zanieczyszczeń z ich powierzchni, bez względu na to, czy jest ona polerowana, czy z fakturą. Czyszczenie laserowe to proces bezdotykowy, automatyczny, wszechstronny, a światłowodowy laser czyszczący dał możliwość działania punktowego, które jest szczególnie ważne przy czyszczeniu form do produkcji detali do elektroniki. 

Warto też mieć na uwadze fakt, że ta ekologiczna technologia czyszczenia form nie tylko znacznie skraca czas wykonania procesu, ale wydłuża żywotność oczyszczanego materiału oraz zwiększa jego odporność na zabrudzenia. Co więcej, niekiedy lasery czyszczące mogą wykonać swoje zadania nawet przy roboczych temperaturach formy (tzn. gdy formy są jeszcze gorące). Więc nie ma potrzeby ich schładzania, co z pewnością minimalizuje przestoje w produkcji. Laser czyszczący mobilny jest rozwiązaniem, które pozwala na czyszczenie form bez konieczności demontażu instalacji.

Technologia czyszczenia laserowego jest to laser impulsowy (o krótkim lub ultrakrótkim czasie impulsu), który poprzez głowicę emituje krótkotrwałą wiązkę, która jest nakładana na warstwy zanieczyszczeń. Forma odbija energię lasera i pozostaje nienaruszona, podczas gdy inne substancje i osady na formie, takie jak np: oleje, tłuszcz, osady gumowe czy rdza, są pochłaniane przez energię lasera, w wyniku czego powstaje tzw. plazma, która rozszerzając się, wytwarza falę uderzeniową. Fala ta powoduje fototermiczne usunięcie zanieczyszczeń, które po prostu znikają z powierzchni formy. 

Za precyzję laserowego czyszczenia odpowiada głowica laserowa z systemem elektrycznego sterowania soczewką. Dodatkowo, oczyszczarka laserowa posiada oddzielny mechanizm, który natychmiast zasysa odparowane zanieczyszczenia, dzięki czemu cały proces czyszczenia form laserem jest tak czysty i prosty, jak można to sobie tylko wymarzyć! 

Laserowe czyszczenie form wtryskowych – oferta TOR CORP

Oferta naszej firmy to m.in.: laserowe czyszczanie form wtryskowych oraz laser do czyszczenia wynajem i są to przystępne cenowo usługi, które pozwolą Ci wykorzystać na co dzień czyszczącą moc światła lasera! Wykonujemy czyszczenie laserowe solidnie i szybko na terenie całej Polski, a nasze mobilne usługi to nie tylko niezawodna jakość i najwyższe bezpieczeństwo, ale i maksymalna wydajność oraz bardzo konkurencyjny cennik laserowego czyszczenia! 

Czyszczenie form wtryskowych – propozycja TOR CORP to specjalistyczne doradztwo i kompleksowe usługi – laserowe czyszczenie, które są wykonywane przy użyciu maszyny do czyszczenia laserowego FANUCI. Opłaca się pamiętać, że mobilny laser czyszczący oparty na włoskiej myśli technicznej, to m.in.: system sterujący Fanuci PRO Laser CLEAN i głowica laserowa Fanuci PRO Wobble z systemem ruchomej wiązki, które gwarantują, że wykonana przez nas usługa to zawsze najwyższa jakość procesu czyszczenia form laserem i 100% pewność realizacji zlecenia w najkrótszym możliwym czasie, bez konieczności wstrzymywania produkcji!

W TOR CORP zawsze czyścimy impulsem laserowym o precyzyjnie dobranych parametrach, dzięki czemu możemy podjąć się realizacji zleceń – czyszczenie form wtryskowych i zapewniamy, że zawsze pozostawiamy oczyszczone powierzchnie w doskonałym stanie!

Szukasz sposobu na szybkie, bezdotykowe wyczyszczenie form wtryskowych? W TOR CORP jesteśmy po to, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Ciebie i Twojego budżetu. Po prostu wypełnij formularz na naszej stronie internetowej i uzyskaj bezpłatną i niezobowiązującą opinię i wycenę laserowego oczyszczania form wtryskowych. Umów się na wizytę online, zadzwoń lub napisz do nas już dziś! Sprawdź – co możesz zyskać i ile zaoszczędzisz dzięki naszej ofercie – laserowe czyszczenie form wtryskowych!