Renowacja Zabytków Laserem Czyszczenie Laserowe - Laser Do Czyszczenia Zabytków

Renowacja zabytków laserem, czyli czyszczenie laserowe, to precyzyjna i bezpieczna metoda, która staje się coraz bardziej powszechna w Polsce, dzięki urządzeniom mobilnym i profesjonalnym usługom. Nowoczesny laser czyszczący, za sprawą dużej parametryzacji, umożliwia szybkie, wybiórcze i niezwykle delikatne usunięcie warstw powłok i zanieczyszczeń z wielu powierzchni, takich jak np.: piaskowiec, cegła, kamień, gips, drewno, granit, marmur i lastryko. 

Renowacja laserowa zabytków jest zwykle stosowana do częściowego lub całkowitego usunięcia szpecących nawarstwień z kamiennych rzeźb, posągów, portali wejściowych i elewacji wykonanej z różnych rodzajów piaskowca. W Polsce, w 2023 roku, jednym z najczęstszych zastosowań czyszczenia laserowego przy renowacji jest usuwanie rdzy z metalu, np. z kutych balustrad, ale ze względu na swoje zalety, laser czyszczący jest z powodzeniem wykorzystywany podczas oczyszczania i odkrywania zamalowanych polichromii i usuwania lakieru z drewna.

Renowacja laserowa zabytków

Renowacja zabytków laserem nie jest to “wynalazek” naszych czasów, czyli XXI wieku. Laserowe oczyszczanie powierzchni stało się procesem technologicznym w XX wieku, w latach 70-tych i od tamtej pory, lasery czyszczące są stosowane m.in.: w przemyśle elektronicznym, motoryzacyjnym, lotniczym, w przetwórstwie tworzyw sztucznych, a także w konserwacji dzieł sztuki. Jednak w ostatnich latach, zapotrzebowanie na ulepszenie tej technologii gwałtownie wzrosło. 

W laserach czyszczących zastosowana została głowica ze skanerem galwanometrycznym 1D, co przyczyniło sie do automatyzacji procesu i dało możliwość przesuwania wiązki lasera wzdłuż jednej osi, w prawo i w lewo. Z kolei, czyszczące lasery ze skanerem 2D, które swoim światłem równomierne pokrywają powierzchnię, znacząco wpłynęły na poprawę wydajności procesu oraz na jakość i bezpieczeństwo czyszczenia, poprzez działanie punktowe. Obecnie produkowane oczyszczarki laserowe przy zastosowaniu skanera 3D mogą stworzyć dokładny profil czyszczonej powierzchni, co pozwala przesuwać wiązkę lasera ze stałą prędkością i docierać z nią do wszystkich zakamarków, np. podczas oczyszczania rzeźb na elewacjach. Co więcej, średnicę wiązki laserowej można regulować, dzięki czemu da się skutecznie oczyścić obszary o różnych wymiarach. 

Czyszczenie i renowacja laserem zabytków jest często określane jako niesamowicie bezpieczny proces, bo ablacja materiału z powierzchni innego tworzywa sama się zatrzymuje, w chwili jego odparowania, bez jakiejkolwiek interwencji ze strony operatora lasera. Podczas prac renowacyjnych z użyciem lasera nie ma fizycznego kontaktu między czyszczonym przedmiotem, a sprzętem laserowym i ten aspekt jest naprawdę istotny w obróbce delikatnych materiałów. Rosnące zainteresowanie tą technologia przyczyniło się do powstania przenośnych urządzeń laserowych, które dzięki zautomatyzowanym procesom, zapewniają wysoką precyzję, szybkość i jakość usuwania wielu zanieczyszczeń z powierzchni rozmaitych materiałów, warstwa po warstwie, bez naruszania integralności samego podłoża. 

Laser do czyszczenia zabytków – jak działa?

Renowacja zabytków laserem jest możliwa dzięki ablacji laserowej, która pozwala na bardzo selektywne działanie i usunięcie warstw bez nadmiernego czyszczenia cennej historycznie powierzchni. Klasyczne metody konserwacji wymagają zwykle działania mechanicznego i chemicznego, które może mieć negatywny wpływ na powierzchnię zabytku, a prowadzenia prac konserwatorskich za pomocą lasera to metoda nieniszcząca. 

Warto bowiem wiedzieć, że ablacja laserowa polega na usuwaniu warstw materiałów, które odbywa się w wyniku absorpcji impulsowego promieniowania laserowego, szybkiego nagrzania i odparowania. Z uwagi na fakt, że każdy materiał ma własny próg ablacji, laser do czyszczenia zabytków jest w stanie rozróżnić 2 lub więcej rodzajów tworzyw podczas próby usunięcia niepożądanej warstwy z zabytkowego przedmiotu lub z historycznego obiektu. Mając odpowiednio dużą różnicę progów ablacji między warstwami, podczas prac konserwatorskich możliwe jest wybranie tworzywa do usunięcia, podczas gdy drugi materiał pozostanie całkowicie nienaruszony.

Mobilny laser do czyszczenia jest idealnym rozwiązaniem do konserwacji i renowacji zabytków i przedmiotów zabytkowych, ponieważ jest to całkowicie suchy proces czyszczenia, bez wody i płynów chemicznych, które mogą powodować uszkodzenia cennych powierzchni spowodowane wilgocią i korozję. Laserowe czyszczenie i renowacja zabytków jest  przeprowadzane bez chemii, bez materiałów eksploatacyjnych, bez środków do czyszczenia strumieniowego, praktycznie bez odpadów, z niewielkim lub zerowym ryzykiem uszkodzeń, oczywiście – tylko przy prawidłowym zastosowaniu lasera!

Czyszczenie laserem zabytków – o czym warto wiedzieć?

Za pomocą lasera można oczyścić zabytkowe obiekty i przedmioty z różnego rodzaju zabrudzeń, również w postaci: kleju, farby czy lakieru, a laserowy system czyszczący umożliwia bardzo wysoki poziom kontroli i precyzji przeprowadzanego zabiegu na artefaktach wykonanych niemal z każdego rodzaju materiałów i są to m.in.: metal, kamień, szkło, drewno, skóra, kości, szkło i ceramika. 

Laserowa renowacja może być używana do wielu rodzajów zabytków i antyków, w tym można wykonać m.in. :

 • laserowe czyszczenie wszelkiego rodzaju powierzchni: piaskowiec, cegła, kamień, gips, drewno, granit, marmur, lastryko,
 • laserową renowację rzeźb i płaskorzeźb, posągów, grobowców, epitafiów, portali wejściowych, elewacji, okien, starych drzwi, itp.,
 • laserowe oczyszczanie i odkrywanie zamalowanych polichromii,
 • laserowe usuwanie lakieru z drewna i renowację mebli drewnianych.

Jednym z najczęstszych zastosowań lasera czyszczącego jest usuwanie rdzy z zabytkowych przedmiotów, renowacja lastryko i renowacja lamp samochodowych. Ale podczas prac mających na celu przywrócenie dawnego wyglądu zabytków, laser szybko i skutecznie wyeliminuje m.in. takie warstwy jak np.:

 • rdza, patyna, tlenki metali i wżery,
 • lakiery, farby i innego rodzaju powłoki,
 • tłuszcze, oleje i smary,
 • mech i porosty
 • naloty, brud i przebarwienia,
 • sadza i zadymienia,
 • graffiti,
 • i wiele innych materiałów.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że choć ręczne oczyszczanie zabytków za pomocą lasera może wydawać się prostym zadaniem i na polskim rynku dostępnych jest wiele oczyszczarek laserowych do usuwania rdzy, to kluczem do sukcesu w renowacji zabytków jest współpraca z konserwatorem zabytków oraz właściwie skalibrowane urządzenie laserowe i kwalifikacje operatora lasera. 

Renowacja zabytków to bardzo wymagające zadanie, a zbyt długie działanie światła lasera w jednym miejscu stwarza ryzyko uszkodzenia powierzchni. Choć laser do czyszczenia daje możliwość działania punktowego, ale czyszczenie przedmiotów zabytkowych zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, bo jeśli operator używa zbyt silnej wiązki laserowej może to spowodować, że przykładowo: złoto zacznie się topić, czerwona cegła będzie szarzeć, drewno może się przypalić, a w piaskowcu powstaną wyżłobienia. 

Usługi laserowa renowacja zabytków, laser do czyszczenia wynajem – oferta TOR CORP

Renowacja zabytków laserem – oferta TOR CORP to specjalistyczne doradztwo i kompleksowe usługi czyszczenie laserowe, które są wykonywane przy użyciu mobilnego lasera czyszczący opartego na włoskiej myśli technicznej – FANUCI. Niezależnie od tego, czy chcesz użyć naszego lasera do usuwania utlenionych warstw wierzchnich podczas prac konserwatorskich, czy do oczyszczania i odkrywanie zamalowanych polichromii – jesteśmy doświadczonym zespołem, który to szybko zrobi!

Nasze mobilne usługi to nie tylko niezawodna jakość i najwyższe bezpieczeństwo, ale i maksymalna wydajność oraz bardzo konkurencyjny cennik laserowego czyszczenia! W TOR CORP zawsze czyścimy impulsem laserowym o precyzyjnie dobranych parametrach, a nasza oferta – usługi laserowa renowacja zabytków, jest w szczególności skierowana do konserwatorów zabytków. Ale jeśli potrzebny jest Ci laser do czyszczenia przy renowacji starego domu lub interesuje Cię renowacja mebli drewnianych, to warto wiedzieć, że dojeżdżamy do Klienta i wykonujemy czyszczenie laserem na miejscu!

Szukasz sposobu na szybkie, bezdotykowe wyczyszczenie zabytków? Potrzebujesz lasera przy renowacji starych drzwi? W TOR CORP dysponujemy odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, aby Ci pomóc! Zawsze możesz zwrócić się do naszego eksperta z konkretnym problemem – zadzwoń lub napisz do nas, a wszystko omówimy podczas konsultacji i pomożemy znaleźć Ci optymalne rozwiązanie! Skontaktuj się z nami już dziś i sprawdź – co możesz zyskać i ile zaoszczędzisz dzięki naszej ofercie – Renowacja zabytków laserem!