Ablacja Laserowa

Na czym polega laserowa ablacja?

Ablacja laserowa jest techniką usuwania zanieczyszczeń z różnych powierzchni przy użyciu wiązki lasera. Jest to proces wykorzystujący moc lasera do usuwania zanieczyszczeń, działając bezkontaktowo i precyzyjnie. Laserowa ablacja może usuwać takie rodzaje zanieczyszczeń, jak farba, rdza, powłoki ochronne, pleśń, osady mineralne i wiele innych. Podczas czyszczenia wykorzystywana jest skoncentrowana wiązka lasera, która powoduje odparowania niechcianych substancji. Aby prawidłowo usunąć zanieczyszczenia nie uszkadzając powierzchni, należy precyzyjnie kontrolować energię światła lasera.

Zastosowanie laserowej ablacji

Ablacja laserowa posiada sporo zastosowań. Czyszczenie laserowe daje możliwość wyczyszczenia wielu powierzchni w prosty sposób. Firma Top Corp oferuje bardzo wiele możliwości użycia ablacji laserowej. Jedną z nich jest czyszczenie metalu. Czyszczenie laserowe metalu może usunąć rdzę, ale również odtłuścić metalowe elementy przed malowaniem, wyczyścić powierzchnię przed spawaniem lub klejeniem oraz usunąć farbę.

Kolejnym zastosowaniem laserowej ablacji jest czyszczenie laserowe elewacji które jest dużo łatwiejszą formą czyszczenia, niż tradycyjne. Brak konieczności używania wody oraz środków czyszczących sprawia, że jest to suchy i ekologiczny proces czyszczenia. Materiały elewacyjne, jakie laserowo można wyczyścić to np.: beton, cegła, drewno, marmur, wapień, granit, kamień naturalny, panele elewacyjne HPL, szkło.

Czyszczenie laserowe jest również wykorzystywane w branży przemysłowej. Czyszczenie laserowe w branży przemysłowej jest przydatne podczas np.: czyszczenia form, narzędzi i osprzętu, usuwanie oleju i smaru, czyszczenia żeliwa, usuwania tlenków i rdzy podczas prac serwisowych. W branży przemysłowej można wyczyścić takie maszyny jak: obrabiarki CNC, prasy NDN, OSB, maszyny pakujące, dziewiarskie, do obróbki drewna, obróbki gumy i kauczuku, obróbki tworzyw sztucznych, maszyn w przemyśle spożywczych i wiele innych.

Następnym zastosowaniem ablacji laserowej jest czyszczenie laserem zabytków. Dzięki temu można przywrócić dawny wygląd zabytków, usunąć z nich rdzę oraz wyczyścić żeliwo, stal, brąz, aluminium, miedź, złoto, srebro, lastryko, kamień naturalny, beton, cegłę, gips, drewno, papier, szkło, piaskowiec, marmur, wapień, granit.

Ablację laserową można przeznaczyć również na laserowe czyszczenie drewna. To dzięki niej można odnowić ołtarze lub drewniane zabytki. Drewno jest materiałem podatnym na ścieranie, dlatego laser jest metodą najmniej inwazyjną podczas odnawiania drewnianych przedmiotów, a oprócz tego oszczędza wiele czasu, w porównaniu do pracy z papierem ściernym.

Ablacja laserowa w czyszczeniu laserowym

Laserowa ablacja ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Jako skuteczna metoda usuwania zabrudzeń i powłok jest chętnie wykorzystywana w czyszczeniu laserowym. Posiada ona wiele zalet, m.in.:

  • skuteczność – jest to jedna z najbardziej skutecznych metod czyszczenia, usuwa tylko zanieczyszczony materiał, dzięki czemu przedmioty wyglądają jak nowe;
  • bezinwazyjność – cząstki zanieczyszczeń bezpośrednio przechodzą ze stanu stałego do stanu gazowego. Dzięki właściwym parametrom procesu oraz dobrze dobranej długości fali urządzenia można usunąć niepotrzebne warstwy bez naruszeń
  • precyzja – dzięki ustawianiu parametrów na bieżąco, głębokość ablacji jest stale kontrolowana;
  • bezpieczeństwo – praca bez uszkodzenia oryginalnego materiału, wiązka lasera w niego nie ingeruje, usuwa jedynie odsłonięte  zanieczyszczenia;
  • czystość – czyszczenie laserowe jest bezpyłowe, nie nie trzeba zabezpieczać miejsca pracy;
  • brak konieczności stosowania chemikaliów, ścierniwa czy rozpuszczalników.

Dzięki wielu możliwościom zastosowania, jakie posiada laserowa ablacja, jest ona coraz częściej wybierana do czyszczenia laserowego. Nic w tym dziwnego, skoro posiada tak dużo zalet. Niewielkie odpady, jakie produkuje, są od razu zasysane do zbiorniczka, więc można powiedzieć, że jest to czysta metoda usuwania zabrudzeń. Laser nie zużywa dużo prądu, a do czyszczenia woda nie jest potrzebna, co czyni tą metodę ekologiczną. Ponadto, czyszczenie laserowe jest bezdotykowe, a jego precyzja pozwala usunąć zanieczyszczenia bez uszkadzania powierzchni. 

Tags: No tags

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *