Zbiorniki paliwa to elementy narażone na gromadzenie się zanieczyszczeń. Na ich dnie i ściankach osadzają się naloty, które mają negatywny wpływ na zgromadzone paliwo lub inne płyny eksploatacyjne. Dlatego, aby zachować zbiornik w dobrym stanie i nie zanieczyszczać paliw, należy przeprowadzać okresowe czyszczenie. Przekonaj się, dlaczego to istotne i sprawdź, jak przebiega czyszczenie zbiornika paliwa.
Na czym polega czyszczenie zbiornika paliwa?
Czyszczenie baku paliwa pojazdu przyczynia się do sprawności działania każdego silnika. Należy je przeprowadzać w samochodach, motocyklach, łodziach, statkach, samolotach i różnego rodzaju generatorach. Oczyszczać trzeba też duże zbiorniki przemysłowe, naziemne, podziemne i plastikowe.
Jak wyczyścić zbiornik paliwa z rdzy? Usuwanie rdzy, osadów i innych zanieczyszczeń w przypadku pojazdów można przeprowadzić przy użyciu narzędzi i akcesoriów. Wstępnie usuwa się mechanicznie większe ogniska zanieczyszczeń. Potem przeprowadza się płukanie zbiornika przy użyciu odrdzewiacza w płynie. Następnie oczyszcza się zbiornik z odrdzewiacza benzyną lub ropą. Po wszystkim warto zabezpieczyć bak specjalnym środkiem konserwującym, który przeciwdziała powstawaniu osadów. Jedną z najskuteczniejszych metod regeneracji zbiorników i metalowych powierzchni jest czyszczenie laserowe. Metoda jest:
- bezdotykowa, bezpieczna i ekologiczna,
- skuteczna i efektywna,
- precyzyjna,
- szybka i ekonomiczna,
- przeprowadzana bez użycia płynów.
Czyszczenie zbiorników plastikowych, podziemnych i naziemnych
O ile, w przypadku samochodów, motocykli czy ciężarówek, właściciele pojazdów mogą nie interesować się stanem zbiornika do momentu awarii, to w niektórych sytuacjach jest to obowiązkowe. Czyszczenie zbiorników paliwa podziemnych, naziemnych i plastikowych baków specjalnego przeznaczenia, przeprowadzane jest cykliczne, zgodnie z procedurami i przepisami BHP. Powinno być przeprowadzenie przynajmniej raz na dwa lata. Czyszczenie dużych zbiorników naziemnych i podziemnych odbywa się w następujących etapach:
- analiza stanu zbiornika i zaplanowanie działań,
- opróżnienie zbiornika z cieczy,
- wentylacja i odgazowywanie,
- czyszczenie wewnętrzne zbiornika,
- inspekcja i test,
- odkażanie zbiornika,
- wprowadzenie z powrotem zbiornika do użycia lub ewentualna konserwacja.
Dlaczego czyszczenie zbiornika paliwa jest konieczne?
Każdy bak na paliwo, zarówno od pojazdów, jak i duży zbiornik do magazynowania cieczy, wymaga okresowego oczyszczania. W wyniku eksploatacji w zbiornikach gromadzą się drobinki rdzy, osady i naloty. Czy zanieczyszczenia ze zbiornika mają wpływ na przechowywane tam paliwo? Zdecydowanie tak i jest to jedna z przyczyn uszkodzenia maszyn. Zaniedbany zbiornik zanieczyszcza przechowywane w nim paliwo, które następnie trafia do jednostek napędowych, jak silniki spalinowe motocykli czy samochodów.
Co prawda, w wielu silnikach montowane są specjalne filtry, które wyłapują drobinki zanieczyszczeń, ale na dłuższą metę może prowadzić to do uszkodzenia silnika napędzanego zanieczyszczonym paliwem. Według badań, na aż ¼ awarii pojazdów i różnego rodzaju agregatów wpływa paliwo pochodzące z zanieczyszczonych zbiorników. Dlatego, ich regularne czyszczenie i zabezpieczanie przed gromadzeniem się zanieczyszczeń jest koniecznością.
Czyszczenie zbiornika paliwa – podsumowanie
Oczyszczanie zbiorników z zanieczyszczeń zapewni właściwą jakość przechowywanych paliw. Zaś czyste paliwo przyczyni się do dłuższej żywotności silników spalinowych i agregatów, a także poprawi efektywność pracy urządzeń. Ile kosztuje czyszczenie zbiornika paliwa? Wszystko zależy od jego rodzaju, pojemności, przeznaczenia itd. Dlatego, każdą pracę należy wyceniać indywidualnie. Powierzając czyszczenie dla profesjonalnego serwisu, mamy gwarancję skutecznie wykonanej usługi.
Sprawdź nasze usługi:
Dodaj komentarz