laserowe czyszczenie zabytków

Zastosowanie laserów czyszczących w muzealnictwie.

Dzieła sztuki, pomniki, zabytki z biegiem lat tracą na wyglądzie. Pojawiają się na nich pierwsze oznaki korozji. Czasami dochodzi również do uszkodzeń dzieł, które znajdują się w muzeum. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak w bezpieczny sposób przywraca się naturalny wygląd oraz utracony blask zabytkom, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Krótka historia renowacji laserowej 

Wielu z nas, myśli, że renowacja laserem swój początek ma w bliskiej przeszłości. Jak się jednak okazuje, metoda czyszczenia laserowego znana była, już w latach siedemdziesiątych. Na początku czyszczenie laserem, używane było w przemysłach motoryzacyjnych, elektronicznych. Z czasem zyskało na popularności i było coraz częściej stosowane w innych branżach. W ostatnich latach wzrosło również zapotrzebowanie na stosowanie tej technologii w muzealnictwie.

Czyszczenie laserowe zabytków

Laserowe czyszczenie zabytków, dzieł sztuki, jest bardzo skuteczne, a zarazem bezpieczne. Dlatego ta metoda uznawana jest, jako pewnego rodzaju przełom w muzealnictwie. Tradycyjne metody, które były stosowane do czyszczenia zabytków, były wykonywane ręcznie, więc były dużo bardziej pracochłonne. Stosowano również metody chemiczne, piaskowanie, ścieranie, niestety te metody nie zawsze były całkowicie bezpieczne. Zdarzało się również, że nie dawały zakładanych efektów, ponieważ niektóre zabrudzenia, zanieczyszczenia nie zostały całkowicie usunięte. Laserowa renowacja zabytków znacznie przyspiesza tempo wykonywanych prac, a czyszczone zabytki nie tracą na jakości.

Jak działa czyszczenie laserowe?

Laserowe czyszczenie polega na bezinwazyjnej metodzie. Jest to naświetlanie wybranych powierzchni promieniami lasera, dzięki czemu zostają usuwane zanieczyszczenia. Operator ustawia szerokość wiązki lasera oraz jego głębokość. Taka kalibracja pozwala uzyskać odpowiednią moc i częstotliwość. Dzięki temu zabrudzenia są skutecznie usuwane. Należy pamiętać, że każdy materiał ma próg ablacji. 

Jedną z zalet lasera, jest to, że potrafi samodzielnie rozpoznać rodzaj tworzywa, podczas usuwania niepożądanych warstw. Ablacja laserowa odbywa się w wyniku impulsów lasera, szybkiego nagrzania, a następnie odparowywania w procesie sublimacji i tym samym usunięcie zanieczyszczeń.

Zalety czyszczenia laserowego w muzealnictwie

  • Precyzyjne czyszczenie skomplikowanych zabrudzeń.
  • Nieinwazyjna metoda.
  • Usuwanie rdzy, patyny.
  • Bezpieczne czyszczenie eksponatów.
  • Możliwość zastosowania lasera na różnych powierzchniach.
  • Usuwanie różnego rodzaju powłok lakieru, farby.
  • Usuwanie tłustych, olejowych zabrudzeń.
  • Możliwość dopasowania rozmiarów lasera do czyszczonej powierzchni.
  • Możliwość pracy z różnymi materiałami: stal, kamień szlachetny, płótno, szkło.

Co jeszcze należy wiedzieć o czyszczeniu laserowym związanym z muzealnictwem?

Oczywiście, jak każda rzecz, która posiada zalety, musi posiadać również wady.

Warto wiedzieć, że laserowe czyszczenie wymaga specjalistycznej wiedzy, oraz najlepiej, gdy jest ona poparta doświadczeniem. Należy pamiętać, że obiekty zabytkowe mają często setki, a nawet tysiące lat. Często ich powierzchnie pokryte są różnymi zabrudzeniami, korozją. Tego rodzaju eksponaty, wymagają profesjonalnej obsługi oraz dużych umiejętności, niezbędnych w trakcie czyszczenia. W trakcie renowacji, czyszczenia, należy być bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić dzieł sztuki. Muszą wykonywać to profesjonaliści. Na rynku znajdują się firmy, które oferują takie usługi, jak czyszczenie laserowe zabytków, pomników oraz innych dzieł sztuki. Jedną z nich jest TOPCORP, która ma za sobą sporo realizacji, oraz cieszy się nienaganną opinią. Jeżeli czyszczenie laserowe zabytków, to usługa, której właśnie szukasz, zapraszamy do zapoznania się Czyszczenie laserowe zabytków.

Na zakończenie artykułu, chcielibyśmy przedstawić ofertę polecanej firmy czyszczenie laserowe TOPCORP.

Powyższa firma, oferuje następujące usługi:

Tags: No tags

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *