Piaskowanie

Co zamiast piaskowania? Co jest skuteczniejsze?

Choć piaskowanie uważane jest za skuteczny sposób czyszczenia powierzchni, ale czy wiesz, że czyszczenie laserowe to bezpieczniejsza i mniej szkodliwa alternatywa dla piaskowania? Podczas gdy proces piaskowania może uszkodzić materiał bazowy, który próbujesz wyczyścić, czyszczenie laserem jest bezdotykowe, automatyczne i na tyle wszechstronne i precyzyjne, że laser czyszczący można z powodzeniem stosować nawet do usuwania rdzy z podzespołów silników mechanicznych.

Czytaj również: Czyszczenie laserowe vs piaskowanie. Co wybrać?

Czyszczenie powierzchni za pomocą piaskowania może być trudnym i czasochłonnym zadaniem. Niemniej jednak, używając piasku lub innego materiału ściernego i sprężonego powietrza, da się skutecznie przeprowadzić odrdzewianie, wyczyścić metal przed spawaniem, usunąć farbę i inne powłoki oraz przygotować maszynę do malowania. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w przypadku miejscowego usuwania zanieczyszczeń, zalety czyszczenia laserowego sprawią, że piaskowanie stanie się zupełnie przestarzałe. Co powoduje, że w Polsce w 2022 roku, usługi czyszczenie laserem stały się tak popularne i były wybierane zamiast piaskowania? Sprawdźmy to!

  • Co to jest piaskowanie?
  • Czyszczenie laserowe – na czym polega?
  • Jakie są zalety czyszczenia laserem?
  • Czyszczenie laserowe – podsumowanie Co to jest piaskowanie?

Co to jest piaskowanie?

Piaskowanie to potoczna nazwa czyszczenia strumieniowo-ściernego. Ten proces technologiczny został opatentowany w 1870 roku i od tamtego czasu jest stosowany w wielu gałęziach przemysłu na całym świecie. Choć przepisy UE w pewnym stopniu ograniczają stosowanie tej technologii, ale ta obróbka mechaniczna powierzchni jest wykorzystywana przez przedsiębiorstwa: produkcyjne, przemysłowe, budowlane, stoczniowe, kolejowe, energetyczne oraz motoryzacyjne.

Piaskowanie, ten rodzaj czyszczenia jest uważany za szczególnie skuteczny przy pozbywaniu się dużych obszarów rdzy w krótkim czasie, ale proces sam w sobie uszkadza produkty i jest niebezpieczny dla każdego kto pracuje lub przebywa w tym samym pomieszczeniu, co osoba obsługująca piaskarkę. Ponadto, po piaskowaniu bardzo trudno jest posprzątać pomieszczenia, co sprawia, że piaskowanie jest nie tylko niebezpieczne dla operatorów i pracowników, ale także dla środowiska.

Co to jest piaskowanie i dlaczego dzięki piaskowaniu uzyskuje się pożądane rezultaty, ale proces należy przeprowadzać wyłącznie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu? Na stronie Wikipedii otrzymujemy dokładne wyjaśnienie tego zagadnienia (cytuję): – “ Piaskowanie – proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza, ewentualnie cieczy. Efekt piaskowania jest podobny do szlifowania, jednak czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje wymaganą do malowania szorstkość, a także nie ma problemów z czyszczeniem trudno dostępnych rogów lub zakrzywień. Pracownik wykonujący piaskowanie powinien używać ubrania ochronnego zaopatrzonego w dopływ świeżego powietrza do oddychania.

Podczas piaskowania uderzające drobiny piasku (zazwyczaj oczyszczonego poprzez przesiewanie) mogą dostać się do płuc pracownika, co przy dłuższej pracy może wywołać jedną z chorób pylicznych, dlatego niedopuszczalne jest stosowanie suchego piasku kwarcowego jako ścierniwa lub dodatku do innych ścierniw, może on być wykorzystywany jedynie w technologiach pneumatycznych mokrych i wilgotnych. Rozróżnić możemy tutaj 3 główne metody: 

  • przy użyciu myjki ciśnieniowej, 
  • w płaszczu wodnym,
  • hydropiaskowanie.

Do piaskowania mogą być również użyte inne, dostatecznie rozdrobnione materiały: szlaka miedziowa, śrut, szkło, metal, suchy lód, granat (minerał), żużel, a nawet zmielone kawałki skorupy orzechów kokosowych i innych roślin, co pozwala na uzyskanie specyficznego wyglądu obrabianej powierzchni. Piaskowanie śrutem nazywa się potocznie śrutowaniem. Wykonuje się je z reguły na hali ze względu na odzysk śrutu, chociaż są też urządzenia przenośne do śrutowania powierzchni płaskich, na przykład burt statków. Wyjątkowe efekty można uzyskać poprzez użycie ekologicznego granulatu szklanego Blast Grit, który pozwala na wielokrotne użycie. Proces ten potocznie nazywa się szkiełkowaniem.”.

Czyszczenie laserowe – na czym polega?

Czyszczenie laserowe ten szybki sposób na odrdzewiania metalu i nowoczesna metoda czyszczenia: stali, żeliwa, papieru, szkła, drewna i tworzyw sztucznych, jest bez wątpienia przełomem w świecie renowacji! Choć laser do usuwania rdzy wydaje się być “magiczną różdżką”, bo wykonuje prace przewidziane na 3 godziny w kilka minut, ale czyszczenie laserowe jest na tyle wszechstronne, że można je bezpiecznie wykonać na innych, niezwykle delikatnych materiałach i nie ma przeszkód, aby przeprowadzić czyszczenie laserem drewna i elewacji budynku z cegły. Jest to spowodowane tym, że w przeciwieństwie do innych alternatywnych metod czyszczenia (np. piaskowania), skupione impulsy światła laserowego nie uszkadzają podłoża. Co więcej, używając lasera otrzymuje się precyzyjne czyszczenie bez konieczności dodatkowej obróbki i bez wytwarzania odpadów. 

Jak działa laser do czyszczenia? Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że technologia czyszczenia laserowego jest to laser impulsowy (o krótkim lub ultrakrótkim czasie impulsu), który poprzez głowicę emituje krótkotrwałą wiązkę. Ta ulega absorpcji przez zanieczyszczenie, w wyniku czego powstaje tzw. plazma, która rozszerzając się, wytwarza falę uderzeniową. Fala ta powoduje fototermiczne usunięcie zanieczyszczeń, które w cudowny sposób “wyparowują” z powierzchni materiału. 

Oczywiście może wyglądać to jak magia, ale w laserze do czyszczenia została wykorzystana ablacja laserowa i jak podaje Wikipedia jest to “proces odparowywania (usuwania) materiału z powierzchni ciała stałego do stanu gazowego lub plazmy z pominięciem stanu ciekłego”. Warto też wiedzieć, że za precyzję procesu czyszczenia odpowiada głowica laserowa z systemem elektrycznego sterowania soczewką (oscylacja). Dodatkowo, oczyszczarka laserowa posiada  oddzielny mechanizm, który natychmiast zasysa odparowane zanieczyszczenia (np. rdzę, farbę, olej), dzięki czemu cały proces czyszczenia laserem jest tak czysty i prosty, jak można to sobie tylko wymarzyć!

Oczyszczarka laserowa to laser światłowodowy wyposażony w źródło fibrowe zabezpieczone przed odbiciem wiązki. Technologia światłowodowa wyróżnia się m.in. możliwością czyszczenia materiałów wysoko refleksyjnych, czyli takich, które dzięki swojemu składowi oraz właściwościom odbijają promieniowanie słoneczne. Ale najważniejszą rzeczą w laserze czyszczącym jest źródło laserowe, bo to od niego zależy przede wszystkim jakość i wydajność pracy oczyszczarki. Laser czyszczący ma źródło laserowe w technologii fiber, które charakteryzuje się 10 razy krótszą długością fal i 100 razy większą intensywnością, niż laser CO2. Dzięki czemu, generowana przez urządzenie wiązka laserowa jest dużo bardziej intensywna i można dobrać moc lasera do konkretnego zastosowania oraz typu obrabianego materiału.

Jakie są zalety czyszczenia laserem?

Alternatywą dla piaskowania jest czyszczenie laserowe, które w Polsce, w 2022 roku zyskuje coraz większe uznanie, a zastosowanie lasera czyszczącego szybko rozszerza się na kolejne branże. Nie dziwi ten fakt, zastąpienie piaskowania czyszczeniem laserowym jest nieuniknione, ponieważ ilość zalet korzystania z lasera jest naprawdę ogromna! W przeciwieństwie do piaskowania, czyszczenie laserowe jest znacznie bezpieczniejsze dla operatorów, nie generuje dodatkowych odpadów i jest bardziej ekologiczne niż inne alternatywy, co czyni go opcją przyjazną dla środowiska.

Czyszczenie laserowe – podsumowanie

Czyszczenie laserowe to skuteczność połączona z bezpieczeństwem i wydajnością, której towarzyszy bardzo szerokie spektrum zastosowań wiązki lasera. Ale jeśli chodzi o czyszczenie laserem, tu nie ma uniwersalnego podejścia! Elementy maszyn przemysłowych, części samochodowe, granitowe pomniki, zabytkowe, drewniane konstrukcje, części urządzeń wykonane z PCV i plastiku – wymagają różnych poziomów ostrożności. Czyszczenie laserowe może służyć podobnemu celowi jak piaskowanie: usuwaniu rdzy, oleju, smaru i farby, ale ablacja laserowa jest jedną z najbezpieczniejszych metod czyszczenia tylko wtedy, gdy jest właściwie stosowana!

Podczas oczyszczania laserem, priorytetowe znaczenie ma właściwy wybór poziomu mocy impulsu lasera i prędkości skanowania, które pozwolą osiągnąć próg ablacji niezbędny do skutecznego usunięcia warstw zanieczyszczeń bez uszkodzenia materiału bazowego! Na szczęście nasi eksperci dysponują fachową wiedzą i praktycznym doświadczeniem, dzięki którym, w TOR CORP zawsze otrzymujesz właściwe dobrane rozwiązania! Pełna kontrola parametrów i perfekcja wykonania sprawiają, że w TOR CORP jesteśmy w stanie wykonać pełen zakres czyszczenia laserowego na różnych powierzchniach! W TOR CORP dysponujemy specjalistycznym laserem czyszczącym, aby zapewnić wyjątkowe rezultaty czyszczenia, niezależnie od tego, czy wybierzesz usługi – czyszczenie przemysłowe, czy skorzystasz z naszej oferty – laserowe usuwanie rdzy!

Tags: No tags

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *