Ablacja Laserowa

Czyszczenie laserowe a piaskowanie. Co wybrać?

Piaskowanie metalu to metoda znana od wielu lat. Pozwala na oczyszczenie powierzchni z zanieczyszczeń oraz przygotowanie jej do malowania proszkowego. Podczas tego procesu dojść może do mikrouszkodzeń czyszczonej powierzchni. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się nową technologię, jaką jest czyszczenie laserowe. Pozwala ono na precyzyjne i bezpieczne czyszczenie metalu.

Co wybrać? Czyszczenie laserem czy piaskowanie?

Branże, które zajmują się czyszczeniem metalu coraz częściej potrzebują skutecznych i efektywnych rozwiązań. Piaskowanie to metoda, którą nie zawsze można przeprowadzić. Proces ten jest pracochłonny, inwazyjny, wymaga utylizacji odpadów powstałych podczas piaskowania oraz nie można go zastosować w procesach przemysłowych.

Alternatywą dla piaskowania jest czyszczenie metalu laserem. Laser działa z tak dużą mocą, aby oczyścić powierzchnię z farby i rdzy, jednak jest na tyle bezpieczny i precyzyjny, że nie uszkadza metalu.

Ablacyjne czyszczenie laserowe umożliwia czyszczenie powierzchni metalu, ale również rozwój powierzchni, jej polerowanie oraz  zmianę jej przyczepności. Po przeprowadzeniu czyszczenia laserem, powierzchnia metalu jest przygotowana do malowania. 

Zalety laserowego czyszczenia metalu

Zaletą stosowania tego rozwiązania jest:

  • bezpieczeństwo
  • brak zbędnych materiałów
  • dbanie o środowisko
  • precyzja
  • brak uszkodzeń powierzchni
  • szybki czas czyszczenia metalu
  • niskie koszty utrzymania i konserwacji
  • niskie koszty eksploatacji

Laserowe czyszczenie metalu – bezpieczeństwo

Laserowe czyszczenie metalu pozwala na bezpieczne usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni. Rozwiązanie to gwarantuje usunięcie starych powłok i farb co ważne, wszystko to wykonane jest z największą precyzją i starannością, bez uszkodzenia metalu. 

Atutem jest również czystość tego procesu. Podczas laserowego czyszczenia metalu nie są wytwarzane dodatkowe odpady tak jak w przypadku piaskowania. Skraca to czas pracy, gdyż nie trzeba zabezpieczać miejsca pracy przed zabrudzeniem. Dodatkowo proces ten nie generuje zanieczyszczeń dla środowiska.

Laserowe czyszczenie metalu – brak dodatkowych materiałów  

W przypadku piaskowania niezbędne są dodatkowe materiały ścierne. Oczyszczając metal za pomocą lasera, dodatkowe materiały są zbędne. Piaskowanie oczyszcza metal za pomocą urządzenia z dyszą, które pod wysokim ciśnieniem wyrzuca małe ziarna na powierzchnię metalu. To dzięki nim możliwe jest usunięcie zanieczyszczeń.

Oczyszczanie metalu za pomocą lasera jest bezpieczne i nie uszkadza powierzchni przedmiotu. Jest to możliwe dzięki ustawieniu odpowiednich parametrów dopasowanych do opracowywanego materiału. Laser precyzyjnie kieruje wiązkę światła z określoną mocą i siłą, tak aby usunąć rdzę czy farbę bez uszkodzenia samego metalu. 

Przewaga laserowego czyszczenia metalu nad piaskowaniem

Przede wszystkim laserowe czyszczenie metalu jest metodą skuteczną i bezpieczną. 

Pozwala na zachowanie precyzji oraz usuwanie zanieczyszczeń nawet z niewielkich i trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo technologia ta pozwala na zachowanie czystości w miejscu pracy. Atutem tego rozwiązania jest również fakt, że podczas procesu laserowego czyszczenia metalu nie powstają odpady, które należy poddać utylizacji. 

Dodatkowo cały proces generuje znacznie mniej hałasu niż piaskowanie. Co więcej rozwiązanie to jest przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla pracowników. To jedna z najlepszych metod usuwania zanieczyszczeń z powierzchni metalu. Użycie lasera pozwala na obniżenie kosztów pracy, gdyż koszt jego eksploatacji oraz konserwacji jest niski. 

Czytaj również: Co zamiast piaskowania? Co jest skuteczniejsze?

Tags: No tags

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *