Jeśli do wyczyszczenia mamy różne powierzchnie, możemy sobie wybrać czyszczenie ręczne, o wiele bardziej czasochłonne i pracochłonne, często o słabszym efekcie końcowym oraz profesjonalne czyszczenie laserowe. Jeśli jednak powierzchnie są różne i duże, a w dodatku i mają różny stopień zanieczyszczenia, wówczas czyszczenie laserowe sprawdza się o wiele bardziej.
Co warto wiedzieć o czyszczeniu laserowym?
Przede wszystkim czyszczenie laserowe jest nieporównywalnie szybsze od metod ręcznych. Niestety nie wszystkie materiały w tym monety można wiązką lasera czyścić z uwagi na ryzyko ich uszkodzenia. Ponadto laserowe czyszczenie nie zawsze jest skuteczne co zależy od stopnia i rodzaju zabrudzenia. Naturalne naloty na monetach bez problemu można czyścić laserem- czyszczenie laserowe monet. Przy dużych ilościach monet odpłatna usługa czyszczenia laserowego szybko się zwraca.
Jak laserowe czyszczenie radzi sobie z trudno usuwalnymi zanieczyszczeniami na powierzchniach?
Bez względu na powierzchnię laser działa skutecznie. światło lasera dobiega w każde miejsce dzięki czemu ryciny na monetach, załamki, rzeźby, napisy mogą być wyczyszczone wyjątkowo dokładnie co nie byłoby możliwe innymi metodami. Pomimo, iż chemiczne czyszczenie jest równie dokładne to jednak agresywnie wpływa na materiał z jakiego jest wykonany przedmiot, co w przypadku lasera nie ma miejsca. Laser co do zasady jest obojętny wobec powierzchni czyszczonej, nie powoduje uszkodzeń materiału, nie wpływa na niego negatywnie. Dotyczy to również monet kruszcowych, ale nie tylko.
Jakie są zalety związane z oszczędnością czasu i kosztów, stosując czyszczenie laserowe?
Zaletą lasera jest ten sam efekt końcowy niezależnie od tego jak wcześniej powierzchnia była zabrudzona. Co więcej czas czyszczenia jest znacznie szybszy przy o wiele większej jakości, skuteczności czyszczenia. Jednocześnie można czyścić laserem cały zestaw drobnych elementów, monet. To w przypadku monet rozwiązanie dla kolekcjonerów i nie tylko, jednak mało przystępne w warunkach domowych. Zaletą tej metody jest fakt iż monety nie tracą gramatury a co więcej nie trzeba do czyszczenia używać żadnych materiałów ściernych, konserwacyjnych, odczynników chemicznych itd. Wystarczy laser. Powierzchnie metalowe, kruszcowe czyszczone laserem są jednolite, odnowione. Co więcej światło lasera chroni przed korozją pełniąc funkcję konserwacyjną dla monety. Jest to bez wątpienia wartość dodana usługi czyszczenia laserowego.
Jakie są wady stosowania czyszczenia laserowego w porównaniu do innych metod?
Nie każdy rodzaj nalotu, brudu można usunąć laserowo. Czasem laser radzi sobie jedynie z warstwą wierzchnią nalotu a czasem wręcz przeciwnie po czyszczeniu mechanicznym laser świetnie radzi sobie z zabrudzeniami mikroskopijnymi. Wiązka lasera potrafi dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie da się dotrzeć żadnym narzędziem. Minusem czyszczenia laserowego jest konieczność skorzystania z usług profesjonalnych punktów świadczących tę usługę. Ponadto są to koszty i zwykle nie należą do niskich, co może być wadą tej metody.
Czytaj również: Czym różni się czyszczenie laserowe od tradycyjnych metod czyszczenia?
Dodaj komentarz